درمان بیماری&zwnj های تنفسی با پروبیوتیک&zwnj ها!

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، محققان سوئیسی در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند پروبیوتیک ها می توانند برای درمان بیماری های تنفسی جایگزین آنتی بیوتیک ها شوند.

درمان بیماری&zwnj های تنفسی با پروبیوتیک&zwnj ها!

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ از ایسنا، میکروفلوراهای همسفره (Commensal microflora) که میکروبیوتا طبیعی (indigenous microbiota) نیز نامیده می شوند، مجموعه پیچیده ای از باکتری ها و تک یاختگان هستند که در زیر لایه سطحی پوست و در قسمت بزرگی از سطح مخاط قرار دارند و با حضور یک مایع مخاطی پوشاننده معین می شوند.

این میکروبیوتا از بدو تولد وجود دارد و رابطه هم سفره خود را همواره حفظ می نمایند، به عنوان مثال همواره یک همکاری ارگانیک معین بین دو موجود زنده وجود دارد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که میکروبیوتای باکتریایی، مقاومت به کُلُنی سازی را در برابر عوامل بیماریزای باکتریایی ایجاد می نماید.

کاملاً شناخته شده است که چگونه باکتری های همسفره روده با عوامل بیماری زا مبارزه می نمایند اما اینکه چگونه باکتری های ریه این کار را انجام می دهند، معین نیست.

گروهی از محققان دانشگاه ژنو (UNIGE) نقش میکروبیوتای ریه را در برابر کُلُنی سازی پنومونیه (Pneumococcus) آنالیز کردند. کُلُنی سازی پنومونیه یک پاتوژن مهم انسانی است که مسئول بسیاری از عفونت های مشترک مرتبط با آنفلوآنزا است.

مطالعات گذشته نشان داده است که مقدار قابل توجهی از باکتری های لاکتوباسیلوس (Lactobacillus) که به عنوان عامل ضد میکروبی و تعدیل نماینده سیستم ایمنی بدن عمل می نمایند، در میکروبیوتای ریه موش های سالم وجود دارند.

در این مطالعه جدید، دانشمندان این باکتری های هم سفره به نام L.murinus را شناسایی کردند. آنها با استفاده از توالی ژن و میکروسکوپ دریافتند که این باکتری ها ارتباط تنگاتنگی با بافت ریه موش دارند. دانشمندان در گام بعد باکتری L.murinus را در معرض باکتری پنومونیه قرار دادند.

دکتر جوآاو پریرا بونیفاسیو لوپس (João Pereira Bonifacio Lopes) یکی از محققان این مطالعه گفت: این فعالیت ضد باکتری محدود به پنومونیه نبود. این بیماری همچنین اورئوس (پاتوژنی که می تواند باعث عفونت جریان خون، استخوان و عفونت های مفصلی و همچنین ذات الریه گردد) را تحت تأثیر قرار می دهد. با معالجه موش های دارای باکتری L. murinus مبتلا به عفونت آنفلوانزای A، دریافتیم که باکتری ها مانعی در برابر کلنی سازی پنومونیه در حیوانات ایجاد می نمایند.

میرکو اشملک (Mirco Schmolke) استاد دانشکده میکروبیولوژی و پزشکی مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو گفت: این مطالعه نشان می دهد که همسفره های ساکن ریه می توانند به عنوان پروبیوتیکی برای خنثی کردن کلنی سازی ریه توسط باکتری های بیماری زا استفاده شوند. با این حال، قبل از اینکه این به عنوان یک درمان بالقوه در انسان مورد آنالیز قرار گیرد، احتیاج به مطالعات بیشتر است. اگر روزی موثر واقع گردد، این روش می تواند نتایج بالینی بیمارانی را که مستعد ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی هستند، بهبود بخشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "درمان بیماری&zwnj های تنفسی با پروبیوتیک&zwnj ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بیماری&zwnj های تنفسی با پروبیوتیک&zwnj ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید