حماسه جاودانه شاهنامه متعلق به تمام ملت های منطقه اکو است

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، غلامعلی حداد عادل در ابتدای این نشست مجازی ضمن تشکر از سرور بختی، دبیر کل محترم اکو برای توجه به زبان فارسی به عنوان زبان مادری خود، درباره اشتراکات فرهنگی منطقه اکو گفت: کشورهای عضو اکو، تاریخ و جغرافیایی مشترک دارند که سبب پیدایش فرهنگ مشترک میان مردم این کشورها شده است و زبان فارسی، محمل و بستر این فرهنگ مشترک در طول تاریخ بوده است.

حماسه جاودانه شاهنامه متعلق به تمام ملت های منطقه اکو است

وی اضافه کرد: بسیاری از میراث فرهنگی مردم این سرزمین ها، به زبان فارسی نوشته یا سروده شده و این زبان، زبان فرهنگی و زبان واسط میان همه اقوام و ملت های گوناگون بوده است که در این سرزمین ها ساکن بودند. زبان فارسی با تاریخ کهن تراش خورده و صیقل یافته، زیبا و خوش آهنگ شده و غنا یافته و به عنوان یک زبان مشترک انتخاب شده است.

رئیس بنیاد سعدی با اشاره به جایگاه و نقش فردوسی در زبان فارسی یادآوری کرد: کسی که بیش از همه در آغاز تاریخ زبان فارسی در ماندگاری و قوت زبان فارسی سهم دارد، حکیم ابوالقاسم فردوسی است و هرگاه نام زبان فارسی به میان بیاید، نام او به ذهن خطور می کند.

حداد عادل اضافه کرد: فردوسی با شاهنامه خود حماسه جاودانه ای آفریده که تنها حماسه یک ملت و کشور نیست، بلکه حماسه ملت های این منطقه-منطقه اکو- است و نشانه آن است که نام های مردان و زنان در شاهنامه فردوسی به عنوان قهرمان این داستان ها در این کشورها رایج بوده است.

وی با بیان اینکه امروز وظیفه ما این است که میراث فرهنگی مشترک و کهن خود را گرامی و بستر و حامل این میراث یعنی زبان فارسی را نیز عزیز بداریم، تأکید کرد: جشن هایی مانند نوروز را فراموش نکنیم و این فرهنگ مشترک و زبان فارسی را وسیله ای برای انواع همکاری های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی قرار دهیم و در حقیقت فرهنگ مشترک و عشق به زبان فارسی را سکوی پرشی به سوی پیشرفت و تفاهم قرار دهیم و صلح را در میان خود تحکیم ببخشیم.

رئیس بنیاد سعدی در انتها روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی را به همه فارسی زبانان و فارسی دانان به ویژه در منطقه اکو تبریک گفت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "حماسه جاودانه شاهنامه متعلق به تمام ملت های منطقه اکو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حماسه جاودانه شاهنامه متعلق به تمام ملت های منطقه اکو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید