12 ترفند افزایش ماندگاری رنگ مو

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، رنگ کردن مو فرایندی گران قیمت و هزینه بر است. پس از صرف ساعت ها برای رنگ کردن مو در خانه یا سالن های آرایشی، فقط می خواهید که رنگ موی زیبای ایجاد شده دوام زیادی داشته باشد و زود از بین نرود. اما سوال اصلی این است که چه کارهایی به افزایش ماندگاری رنگ مو یاری می نمایند؟

12 ترفند افزایش ماندگاری رنگ مو

برای حفظ بیشتر رنگ مو باید با لطافت بیشتری با موها برخورد کنید. این بدان معنا است که از محرک های روزمره مانند شامپو، گرما و نور خورشید دوری نموده و بعلاوه موها را به اندازه فراوان آبرسانی کنید. محافظت از رنگ مو به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارد. در این مطلب قصد داریم به آنالیز جزئیات مربوط به چگونگی محافظت و افزایش ماندگاری رنگ مو بپردازیم.

ماندگاری رنگ مو چقدر است؟

طول عمر رنگ مو به رنگ موی مورد استفاده بستگی دارد. یکی از مواردی که برای افزایش ماندگاری رنگ مو باید از آن آگاهی داشته باشید این است که چگونه برترین رنگ مو را انتخاب کنید؟. در صورت استفاده از رنگ موی خوب ماندگاری آن افزایش پیدا می نماید.

رنگ موی موقت یک راه حل سریع است که پس از یک یا دو بار شامپو زدن از بین می رود. رنگ موهای موقت طول عمر بسیار کوتاهی دارند زیرا به جای نفوذ به ساقه موها روی سطح مو می نشینند.

رنگ موهای نیمه موقت همچنان موقت هستند اما به گونه ای طراحی شده اند که دوام بیشتری داشته باشند. فرمولاسیون رنگ موهای نیمه موقت رنگدانه را روی سطح مو می ریزند و بیشتر از اینکه رنگ مو را تغییر دهند تناژ آن را تغییر می دهند. این رنگ ها پس از 4 تا 12 بار شامپو زدن از بین می روند.

رنگ موهای نیمه دائم فرمولاسیونی مشابه رنگ موی نیمه موقت دارند اما به نخستین لایه پوشش بیرونی مو نفوذ می نمایند بنابراین رنگ آن ها به آرامی جذب موها شده و پس از 12 تا 24 بار شستن موها با شامپو از بین می رود.

رنگ موهای دائمی از مواد شیمیایی مختلفی مانند آمونیاک، هیدروژن پراکسید یا دکلره استفاده می نمایند تا موها را به صورت دائمی تیره یا روشن نمایند. این رنگ موها با مواد شیمیایی به پوشش مو نفوذ می نمایند تا ملانین های (پیگمنت هایی که به مو رنگ می دهند) ساقه ها را تغییر دهند. به علت اینکه این فرمول ها ساختار واقعی موها را تغییر می دهند، رنگ مو با شست و شو تغییر نمی نماید اما تناژ آن به مرور زمان با شستن تغییر نموده یا محو می گردد.

شناختن نوع رنگ مو به شما ایده ای کلی درباره اینکه به اصلاح یا انجام دوباره رنگ مو نیاز دارید یا نه را می دهد.

ترفندهای افزایش ماندگاری رنگ مو

فرقی نمی نماید که موهایتان دکلره، هایلایت یا بالیاژ باشد در هر حال راه حلهایی که در ادامه بیان نموده ایم به افزایش ماندگاری رنگ مو و جلوگیری از کم رنگ شدن رنگ مو یاری می نمایند.

1. پس از رنگ کردن موها حداقل 72 ساعت صبر کنید بعد موها را بشویید

نکته بسیار مهم این است که به موهایتان فرصت دهید که رنگ را تثبیت کند و سریع آن را نشویید. شستن سریع موها باعث می گردد رنگ موها به سرعت از بین بروند.

2. از شامپوها و نرم نماینده های مناسب موهای رنگ شده بهره ببرید

این محصولات رنگدانه های زرد، نارنجی یا قرمزی که ممکن است به مرور زمان در ساقه های رنگ شده مو ظاهر شده و ظاهر جالبی نداشته باشند را خنثی می نمایند. شامپو و نرم نماینده بنفش ضد زردی برای موهایی که روشن شده اند و ممکن است به مرور زمان به زرد برنجی متمایل شوند جزو واجبات محسوب می شوند. این مدل شامپوها و نرم نماینده ها رنگدانه های بنفشی دارند که رنگدانه های زرد را خنثی می نمایند تا رنگ موی دلخواهتان باقی بماند.

3. از محصولات محافظ موی رنگ شده بهره ببرید

محافظ موی رنگ شده محصولی عاری از هر گونه ماده شمیایی خطرناکی است که منجر به از بین رفتن یا کم رنگ شدن رنگ مو گردد. سولفات ها یکی از بزرگترین عوامل از بین برنده رنگ مو هستند بنابراین حتما از شامپوهای بدون سولفات بهره ببرید.

4. شستن موها را با فاصله انجام دهید

شستن با فاصله موها به افزایش ماندگاری رنگ مو یاری می نماید. یک روز در میان از یک شامپوی خشک خوب استفاده نموده و یک اسپری حالت دهنده ی مو که بتواند به موهایتان حجم داده و افتادگی موها در فواصل بین شستن با شامپو را احیا کند را به کار بگیرید.

5. موهایتان را با آب داغ نشویید

آب داغ پوست مو را باز نموده و باعث می گردد رنگ از بین آن خارج گردد. پیش از آب کشیدن موها، درجه آب را روی ولرم تنظیم کنید. در صورتی که بتوانید آب سرد را تحمل کنید هم برای موها و هم برای سلامتیتان بهتر است.

6. تا حد ممکن موها را آبرسانی کنید

موهای خشک و آسیب دیده سریع تر رنگشان را از دست می دهند بنابراین آبرسانی موها را نباید فراموش کنید. نرم نماینده ها و ماسک های آبرسان برترین انتخاب ها هستند.

7. با استفاده از روغن مو، درخشش موها را افزایش دهید

یک روغن موی سبک می تواند به جذب رطوبت و افزودن لایه محافظتی اضافه برای افزایش ماندگاری رنگ مو یاری کند. روغن مو بعلاوه باعث افزایش درخشش موها شده و منجر می گردد رنگ موها سالم تر و روشن تر به نظر برسند.

8. موها را در برابر مواد معدنی و شیمیایی محافظت کنید

منظور از مواد معدنی موادی است که از سردوش (آب سخت)، استخر(کلر) و دریا (آب نمک) خارج می شوند. همه این مواد می توانند منجر به ایجاد تناژ های رنگی ناخواسته در ساقه های رنگ شده شما شوند و در حالت کلی فقط باعث زبری موها می شوند. برای محافظت از موها در برابر آب سخت حتما فیلتر سر دوش نصب کنید. بعلاوه استفاده کردن از ماسک مو پس از دوش گرفتن هم می تواند به از بین بردن اثرات خشک نمایندگی آب سخت یاری کند.

امکان به حداقل رساندن اندازه کلر یا آب دارای نمکی که موها جذب می نمایند با غوطه ور کردن موها در آب معمولی پیش از شنا کردن وجود دارد. انجام این کار بسیار ساده است فقط کافی است موهایتان را قبل ار رفتن داخل استخر یا دریا خیس کنید.

9. از محافظ فرابنفش بهره ببرید

برای این کار تنها کافی است هنگام بیرون رفتن از یک کلاه یا شال بهره ببرید.

10. استفاده از دستگاه های حرارتی را کاهش دهید

دستگاه های حرارتی مانند اتو مو و سشوار می توانند منجر به کمرنگ شدن رنگ مو شوند. بنابراین تا حد ممکن موها را در هوای آزاد خشک کنید. در صورتی که مجبور به خشک کردن موها با دستکاه های حرارتی هستید سعی کنید درجه حرارت آن ها را کاهش دهید تا آسیبشان کمتر گردد . برای همین همواره از یک محافظ حرارتی بهره ببرید.

11. رنگ مو را روی موی خشک اعمال کنید

ممکن است منطقی به نظر نرسد اما هنگام اعمال رنگ مو روی موی خشک در صورتی که هر قسمت از مو را به خوبی به رنگ آغشته کنید باعث می شوید مو یکدست به نظر برسد. این یک نقطه آغاز ایدئآل برای افزایش ماندگاری رنگ مو است.

12. استفاده از ماسک مو لازم است

اغلب افراد استفاده از ماسک را جدی نمی گیرند اما استفاده از ماسک به ویژه برای افزایش ماندگاری رنگ مو ضروی است. برای حفظ عمیق تر رنگ مو توصیه می گردد از ماسک مخصوص موهای رنگ شده بهره ببرید.

افزایش ماندگاری رنگ موی فانتزی

حتی با بیشترین اندازه مراقبت و استفاده از برترین روتین مراقبت از موی رنگ شده باز هم رنگ موهای فانتزی در نهایت از بین رفته و پاک می شوند. برای اینکه رنگ موی فانتزیتان برترین ظاهر را داشته باشد باید به صورت منظم برای تمدید رنگ به سالن زیبایی مراجعه کنید. برای افزایش ماندگاری رنگ های فانتزی توصیه می گردد هر چهار هفته یکبار رنگ موهای فانتزی را دوباره اعمال کنید.

رنگ موهای فانتزی هم برای افزایش ماندگاری مانند رنگ موهای معمولی به استفاده از شامپو، نرم نماینده و مراقبت کافی نیاز دارند. اما این مدل رنگ برخلاف رنگ های معمولی به کمی توجه و مراقبت بیشتر نیاز دارند. در ادامه چند ترفند درباره افزایش ماندگاری رنگ موی فانتزی و مراقبت از آن ها برای ماندگاری حداکثریشان را بیان می کنیم.

  1. تنها از شامپو و نرم نماینده مخصوص موهای رنگ شده بهره ببرید؛ شامپوی مخصوص از محو شدن سریع رنگ مو جلوگیری می نماید.
  2. از حرارت دادن خیلی زیاد موها اجتناب کنید؛ ابزارهای حرارتی مانند سشوار و اتو می توانند باعث آسیب به موها و محو شدن رنگ مو شوند. در شرایطی که مجبور به استفاده از ابزارهای حرارتی شدید پیش از استفاده از آن از اسپری محافظت نماینده از موها در برابر حرارت بهره ببرید.
  3. از شست و شوی بیش از حد موها اجتناب کنید؛ شست و شو روغن های طبیعی مو را از بین برده و باعث خشکی موها می گردد. به جای شست و شوی زیاد از شامپوهای خشک استفاده نموده یا بین شست و شوها از نرم نماینده ملایم بهره ببرید.
  4. رنگ موی تیره تری را انتخاب کنید؛ در میان رنگ های فانتزی رنگ تیره تری را انتخاب کنید در این صورت نه تنها با اولین شست و شو موهایتان کمرنگ نشده بلکه با چند بار شست و شو رنگ موهایتان بازتر شده و به رنگ ایدئآلتان خواهید رسید.
  5. از شامپوی خشک بهره ببرید؛ برای اینکه شستن موهایتان با شامپو و آب را به حداقل برسانید بهتر است از شامپوی خشک برای گرفتن چربی موهایتان بهره ببرید.
  6. از مواد مرغوب بهره ببرید؛ رنگ کردن موهایتان با رنگ فانتزی را به وسیله فرد متخصص و حرفه ای و با استفاده از مواد مرغوب انجام دهید. زیرا در غیر این صورت به نتیجه مطلوبی نخواهید رسید و موهایتان آسیب خواهند دید.

ماندگاری رنگ موی پودری

رنگ موی پودری یک رنگ موی نیمه دائمی است که به مرور با شستن از بین می رود. بعضی از رنگ ها ماندگاری بیشتری در مقایسه با سایرین دارند. رنگ موهای پودری بسته به تعداد شست و شوها 4 تا 6 هفته ماندگاری دارند.

ماندگاری رنگ مو روی دکلره

گذاشتن رنگ مو روی دکلره اغلب برای رنگ موهای دائمی است و بسته به شرایط مو در زمان رنگ زدن، تعداد شست و شوها، نوع شامپو و نرم نماینده ای که فرد استفاده می نماید بین 6 تا 12 هفته ماندگاری دارد. رنگ موهای موقت بین 1 تا 2 هفته و رنگ موهای دائمی بین 4 تا 10 هفته روی موهای دکلره شده ماندگاری دارند.

منابع: Twisted Salon, Revlon Professional, Odele Beauty

منبع: دیجیکالا مگ

به "12 ترفند افزایش ماندگاری رنگ مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 ترفند افزایش ماندگاری رنگ مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید