پشت صحنه حمله به کنسولگری ایران در نجف چه بود؟

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، جو در عراق بعد از حمله به کنسولگری ایران در نجف، منتشنج شده است.

پشت صحنه حمله به کنسولگری ایران در نجف چه بود؟

مهسا مژدهی: چهارشنبه شب، رسانه های عراقی تصاویری را از آتش دریافت کنسولگری تهران در نجف منتشر کردند. ساعتی قبل از آن هم گزارش هایی در خصوص شلوغی ها در این شهر و تجمع بعضی از افراد در نزدیکی کنسولگری منتشر شد. اندکی بعد خبرها نشان از آن داشت که اوضاع در برابر این ساختمان آرام شده اما جو در نجف امنیتی بود. دیروز هم معین شد که پای یکی از افراد نزدیک به العبادی در میان است.

عذرخواهی همتای عراقی

دیروزمحمد البلداوی نماینده ائتلاف الفتح هم عراق از نقش ایالات متحده آمریکا، امارات و شمار دیگری از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای منحرف کردن جهت اعتراضات عراق پرده برداشت. در میان عراقی ها هم بعضی در حساب های توئیتری شان از نقش کشورهای دیگر در تحریک این افراد سخن می گفتند.

بر اساس گزارش هااحمد شربه و دار و دسته اش که از اتباع یکی از شخصیت های سیاسی معروف عراقی هستند در آتش زدن کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف در شامگاه گذشته (چهارشنبه) دست داشته اند. احمد شربه از دار و دسته عدنان الزرفی استاندار اسبق نجف اشرف است که در حال حاضر الزرفی نماینده مجلس عراق و عضو فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق است.

عصر پنجشنبه وزیر امور خارجه عراق در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف ضمن عذرخواهی از اقدام خرابکارانه در تعرض به سرکنسولگری ایران، بر تعهد دولت متبوع خود برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات های ایرانی تاکید نمود.

التهاب در شهرهای عراق ادامه دارد

با اتفاقات چهارشنبه شب اوضاع در عراق به شدت وخیم شد. به گفته عراقی ها تعداد کسانی که در روز دوروز گذشته در عراق کشته شده اند، بالاست. ساعتی پس از اتفاقات کنسولگری لوی الیاسری استاندار نجف در گزارشی از حادثه حمله مهاجمان به سرکنسولگری ایران در این شهر ، از زخمی شدن 47 نیروی پلیس و امنیتی در جریان حوادث اطلاع داد.

معترضان در عراق که از اوایل اکتبر گذشته با مطالبات معیشتی و مالی به خیابان ها آمدند، ابتدا خواهان مبارزه با فساد و بهبود اوضاع معیشتی بودند، اما این حرکت های مردمی رفته رفته به خشونت کشیده شد.

مراکز و ادارات دولتی در بعضی استان های عراق به دنبال تظاهرات و ناآرامی ها روز پنجشنبه تعطیل شد. دفتر استانداری ذی قار در پی حوادث اخیر این استان و بسته شدن راه ها و پل ها، از روز پنجشنبه به مدت سه روز تعطیل رسمی گفت. به دنبال شدت یافتن اعتراض ها در شهر ناصریه مرکز استان ذی قار عراق، پلیس عراق روز پنجشنبه مقررات منع آمد و رفت در این شهر گفت و طبق منابع عراقی، 10 تن کشته و بیش از 100 دیگر زخمی شدند. اما بعد از این که این خبرها اعلام شد، اوضاع در عراق بیشتر بهم ریخت. حالا معین شده که در روز پنجشنبه در درگیری ها میان تظاهرنمایندگان و نیروهای امنیتی عراق در شهرهای ناصریه، نجف و بغداد در روز گذشته بیش از 45 تن کشته شده و صدها تن دیگر زخمی شدند. تعداد کشته شده ها فقط در شهر نجف نفر بوده است و 500 نفر دیگر هم زخمی شده اند. حالا شورای عالی قضایی عراق از تشکیل هیاتی برای تحقیق در باره کشته شدن تظاهرنمایندگان در استان ذی اطلاع داد. شبکه خبری سومریه نیوز،سخنگوی شورای عالی قضایی گفت که این هیات شامل تعدادی از معاونان رئیس دادگاه استیناف ذی قار است.

بعد هم عادل الدخیلی، استاندار ذی قار پس از کشته شدن 32 تن در این استان، از سِمت خود کناره گیری کرد. او همچنین حمایت خود را از اعتراضات و ناآرامی ها گفت.

مشکل نهادهای امنیتی با صدر چیست؟

دیروز عصر فرماندهان نهادهای امنیتی عراق در پیامی فوری خطاب به رهبر جریان صدر عراق از اوخواستند هر چه سریع تر صف نیروها و طرفدارانش را از آشوبگران جدا کند. به نظر می رسد که آنها می خواهند به سرعت بتوانند میان اعتراض نمایندگان و اشوب گران تفکیک قائل شوند. مقتدی صدر هم ساعاتی بعد با صدور بیانیه ای، ضمن تکرار درخواست کناره گیری دولت، به معترضان هم توصیه کرد از خشونت پرهیز نمایند. او در بیانیه خود که در توییتر منتشر کرد، از اینکه بعضی او را متهم به سوار شدن به موج اعتراض ها و پناه بردن به عباها متهم نموده اند، انتقاد کرد و گفت که او از ابتدا کوشش نموده است خود را از فتنه کوری که بین دولت سر تا پا فاسد و معترضان رخ می دهد، دور کند؛ معترضانی که بنا به گفته صدر بعد از ناامیدی از این دولت، ملزم به تظاهرات مسالمت آمیز نشدند.

اعتراف سعودی ها و بیانیه ایت الله سیستانی

اسامه نقلی سفیر عربستان در مصر پنجشنبه شب اعتراف کرد که آتش دریافت کنسولگری ایران در نجف، تنها بعضی از عواقب آتش دریافت سفارت سعودی در تهران است.

به گزارش روزنامه أنباء الیوم مصر،او با تهدید ایران گفته: مسؤولان ایرانی باید انتظار پاسخ های بیشتری را داشته باشند، چرا که حوادث آینده نسبت به حوادث کنونی آسانتر نخواهد بود.

در خطبه های نماز آدینه امروز پس از اقدامات مخرب افرادی در حین اعتراضات در عراق، مرجعیت عالی قدر عراق از شرکت نمایندگان در تظاهرات های مسالمت آمیز خواست تا صفوف خود را معین نموده و افراد مخرب را بیرون برانند.

به نظر می رسد مقامات در عراق نگران بدتر شدن شرایط در این کشور هستند و در خصوص دخالت کشورهای دیگر و یاری آنها به آشوب گران هم عقیده هستند. آنها یک صدا از عراقی ها می خواهند که برای جلوگیری از خشونت های بیشتر خط خود را از خشونت طلبان جدا نمایند. اما به اعتقاد بعضی از ناظران خشونتی که در عراق به راه افتاده در صورتی که به سرعت کنترل نشود، عواقب وخیمی برای این کشور دارد.

312 310

منبع: خبرآنلاین

به "پشت صحنه حمله به کنسولگری ایران در نجف چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت صحنه حمله به کنسولگری ایران در نجف چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید