سینوفارم چطور تاثیر می گذارد؟ ، عوارض این واکسن از زبان افرادی که تزریق نموده اند

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، در فرایند واکسیناسیون همگانی در ایران علیه واکسن کرونا علاوه بر واکسن های ساخت داخل چند واکسن وارداتی و خارجی هم مورد استفاده قرار می گیرد که یکی ازآنها سینوفارم چین است.

سینوفارم چطور تاثیر می گذارد؟ ، عوارض این واکسن از زبان افرادی که تزریق نموده اند

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ ، فرایند واکسیناسیون همگانی علیه ویروس کرونا در ایران آغاز شده است.

این فرایند فعلا در زمینه واکسینه کردن اعضای کادر درمان و سالمندان ادامه دارد.

فرایند واکسینه کردن با واکسن های مختلفی همچون اسپوتنیک وی روسیه و سینوفارم چین ادامه دارد.

سینوفارم که ساخت کشور چین است هم اکنون در بعضی از کشورهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

این واکسن همانند تمام واکسن های ساخته شده دیگر برای کرونا دارای عوارض جانبی متعددی است که فرد تزریق نماینده را آزار می دهد. البته این عوارض موقتی هستند و برطرف می شوند.

در رابطه با عوارض واکسن ها مباحثی وجود دارد مبنی بر اینکه بین آنها از لحاظ داشتن عوارض تفاوت وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر با عوارض واکسن سینوفارم از کارکنان یک مرکز بهداشتی در کرج اطلاعات گرفتیم.

بعضی از افراد کادر درمان این مرکز درمانی که آن را تزریق نموده اند دچار عوارضی نظیر تب و لرز، سردرد، دل پیچه، اسهال و آبریزش بینی شده اند.

همچنین مواردی هم برای فرد تزریق نماینده حالت خواب آلودگی شدید به وجود آمده است. بعضی در ناحیه تزریق احساس درد شدید نموده اند.

دو فرد هم که سابقه ابتلا به کرونا داشته اند بعد از تزریق این ویروس آنچنان دچار افت فشار شده اند که بلافاصله به درمانگاه منتقل شده و زیر سرم رفته اند.

تولد سینوفارم

در اوایل سال 2020 انستیتوی محصولات بیولوژیکی پکن یک واکسن ویروس کرونای غیبرطرفال به نام BBIBP-CorV ایجاد کرد. آزمایشات بالینی که توسط شرکت دولتی سینوفارم انجام شد ، نشان داد که میزان کارآیی این واکسن 79 درصد است. چین واکسن را تأیید کرد و به زودی صادرات آن به سایر کشورها آغاز شد. در هفتم می سازمان دنیای بهداشت تخمین اثر بخشی این واکسن را 78.1 درصد اعلام نمود.

BBIBP-CorV با آموزش سیستم ایمنی بدن برای ساخت آنتی بادی علیه ویروس کرونا کار می نماید . آنتی بادی ها به پروتئین های ویروسی متصل می شوند و آن را خنثی می نمایند.

برای ایجاد BBIBP-CorV ، محققان موسسه پکن سه نوع ویروس کرونا از بیماران در بیمارستان های چین بدست آوردند. آنها یکی از این گزینه ها را انتخاب کردند زیرا این سلول قادر بود به سرعت در سلول های کلیه میمون رشد نموده و در مخازن بیوراکتور تکثیر گردد.

هنگامی که محققان ذخایر زیادی از ویروس های کرونا فراوری کردند ، آنها را با یک ماده شیمیایی به نام بتا-پروپیولاکتون خنثی کردند. این ترکیب ویروس های کرونا را با اتصال به ژن های آنها از کار می اندازد. ویروس های کرونا ویروس غیبرطرفال شده دیگر نمی توانند تکرار شوند. اما پروتئین های آنها از جمله سنبله دست نخورده باقی ماند.

محققان سپس ویروس های غیبرطرفال شده را بیرون کشیدند و آنها را با مقدار کمی از ترکیبات پایه آلومینیوم به نام یاریی مخلوط کردند. مواد یاریی سیستم ایمنی بدن را تحریک می نمایند تا پاسخ آن به واکسن را افزایش دهد.

ویروس های غیبرطرفال شده بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرند. جوناس سالک از آنها برای ایجاد واکسن فلج اطفال در دهه 1950 استفاده کرد و آنها پایه واکسن علیه بیماری های دیگر از جمله هاری و هپاتیت A هستند.

درخواست پاسخ ایمنی

از آنجا که ویروس های کرونا در BBIBP-CorV مرده اند ، می توان آنها را به بازو تزریق کرد. پس از ورود به داخل بدن ، بعضی از ویروس های غیبرطرفال شده توسط نوعی سلول ایمنی به نام سلول ارائه دهنده آنتی ژن بلعیده می شوند.

سلول ارائه دهنده، آنتی ژن ویروس کرونا را از هم جدا نموده و بعضی از قطعات آن را در سطح خود نشان می دهد. یک سلول T به اصطلاح یاریی ممکن است قطعه را تشخیص دهد. اگر این قطعه در یکی از پروتئینهای سطح آن قرار گیرد ، سلول T فعال شده و می تواند به سلول های ایمنی دیگر یاری کند تا به واکسن پاسخ دهند.

ساخت آنتی بادی

نوع دیگری از سلول های ایمنی بدن که سلول B نامیده می گردد نیز ممکن است با ویروس کرونای غیبرطرفال روبرو گردد. سلول های B دارای پروتئین های سطحی به شکل های بسیار متنوعی هستند و تعداد کمی از آنها ممکن است شکل مناسبی برای چسباندن به ویروس کرونا داشته باشند. هنگامی که یک سلول B قفل می گردد ، می تواند بخشی یا تمام ویروس را به داخل خود بکشاند و قطعات ویروس کرونا را در سطح آن ارائه دهد.

یک سلول یاریی T فعال شده در برابر ویروس کرونا می تواند بر روی همان قطعه قفل گردد. وقتی این اتفاق می افتد ، سلول B نیز فعال می گردد. آنتی بادی هایی را که همان شکل پروتئین های سطحشان هستند تکثیر و بیرون می ریزد.

متوقف کردن ویروس

هنگامی که فرد با BBIBP-CorV واکسینه شد ، سیستم ایمنی بدن می تواند به عفونت ویروس های کرونا پاسخ دهد. سلول های B ، آنتی بادی هایی فراوری می نمایند که به مهاجمان می چسبند. آنتی بادی هایی که پروتئین سنبله را هدف قرار می دهند می توانند از ورود ویروس به سلول جلوگیری نمایند. انواع دیگر آنتی بادی ها ممکن است ویروس را به وسیله دیگر مسدود نمایند.

ایمنی طولانی مدت؟

آزمایشات بالینی سینوفارم نشان داده است که BBIBP-CorV می تواند از افراد در برابر کرونا محافظت کند. اما هنوز هیچ کس نمی تواند بگوید که این محافظت چه مدت طول می کشد. در طول ماه ها ممکن است سطح آنتی بادی کاهش یابد. اما سیستم ایمنی همچنین شامل سلول های خاصی به نام سلولهای حافظه B است که ممکن است اطلاعات مربوط به ویروس کرونا را برای سال ها یا حتی دهه ها حفظ کند.

جدول زمانی واکسن

در ژانویه 2020 شرکت سینوفارم آغاز به فراوری واکسن غیبرطرفال علیه ویروس کرونا می نماید.

در ماه ژوئن محققان گزارش دادند این واکسن نتایج امیدوار نماینده ای در میمون ها ایجاد می نماید. آزمایش فاز بعدی نشان داد که واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نمی نماید و افراد را قادر می سازد آنتی بادی علیه ویروس کرونا تشکیل دهند.

جولای آزمایش فاز 3 در امارات متحده عربی آغاز و سپس در مراکش و پرو پیگیری شد.

در هفتم می نیز سازمان دنیای بهداشت اثربخشی واکسن سینوفارم را 78.1 درصد تخمین زد.

هیلدا حسینی خواه / وبلاگ مایکروتاچ

منبع: جام جم آنلاین

به "سینوفارم چطور تاثیر می گذارد؟ ، عوارض این واکسن از زبان افرادی که تزریق نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینوفارم چطور تاثیر می گذارد؟ ، عوارض این واکسن از زبان افرادی که تزریق نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید