تنها میراث ویلموتس هم دود می شود!

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، مارک ویلموتس که با امضای قرارداد مهدی تاج به عنوان سرمربی ایران انتخاب شد، کارنامه موفقی از خود بر جا نگذاشت. او در چهار بازی مرحله رفت انتخابی جام جهانی با دو برد و دو شکست به کارش خاتمه داد تا ایران، پیش از برگزاری بازی های دور برگشت با شش امتیاز در رده سوم گروه انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا قرار بگیرد.

تنها میراث ویلموتس هم دود می شود!

ویلموتس بعد از ثبت این نتایج بد، از ایران رفت و بعد با درخواستی محیرالعقول شرایط فوتبال ایران را بغرنج کرد. او از فدراسیون فوتبال ایران به فیفا شکایت کرده و در پی دریافت غرامت 6.5 میلیون یورویی اش است. فیفا رأی اولیه را به سود این مربی صادر کرده، ولی فدراسیون فوتبال ایران با کشاندن این پرونده به دادگاه عالی ورزش، امید دارد از پرداخت این غرامت سنگین بگریزد. البته که نتیجه ندریافت به عنوان سرمربی و شکایت برای دریافت غرامت سنگین، تنها ضربات مهلک ویلموتس بر پیکر فوتبال ایران نیست؛ چون با قهر او در زمانی که روی نیمکت ایران می نشست، فدراسیون مجبور به قرض دریافت از شستا شد و بعد ها هم شستا با شکایت به دادگاه، ساختمان فدراسیون فوتبال را به دلیل نپرداختن قرضش، صاحب شد.

باور اینکه تمامی این اتفاقات را یک مربی با یک قرارداد بحث برانگیز که امضای مهدی تاج پایش نشسته، بر سر فوتبال ایران آورده باشد، کمی عجیب است، ولی در واقعیت چنین شده و اگر هم در ادامه، دادگاه عالی ورزش رأی فیفا را تأیید کند که ورشکستگی فوتبال ایران امری طبیعی خواهد بود.

البته که ویلموتس در معدود حرکات مثبتش در تیم ملی ایران یک اقدام خاطره انگیز را رقم زد؛ او در روزی خاص برای فوتبال ایران که با ورود تماشاگران زن به ورزشگاه آزادی همراه بود، توانست به همراه ملی پوشان، 14 گل به کامبوج بخت برگشته بزند و یکی از دیدار های پرگل تاریخ تیم ملی فوتبال ایران را به نام خودش ثبت کند. ویلموتس که از آن نتیجه به عنوان یکی از خاطره انگیزترین دوران حرفه ای اش یاد می کند، امید زیادی داشت این برد پرگل در راستا رساندن ایران به جام جهانی مفید باشد.

این اتفاق می توانست رخ دهد، ولی اقدام عجیب تر کره شمالی، حالا کاری کرده که تنها میراث مثبت ویلموتس در فوتبال ایران هم به کار نیاید! ماجرا از این قرار است که کره شمالی رسما اعلام کرده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از ادامه رقابت های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا کناره گیری می کند. این مورد تا به اینجا مسئله ای به وجود نمی آورد، ولی در عمل شرایط را برای صعود ایران به جام جهانی سخت تر کرده است.

قبل از توضیح بیشتر در این زمینه باید به این نکته اشاره کرد که تیم های اول گروه های هشت گانه انتخابی جام جهانی مستقیما به مرحله بعدی صعود می کنند. قرار شده بود به غیر از این هشت تیم، چهار تیم برتر گروه های مختلف هم به مرحله بعد صعود کنند. ایران امید زیادی داشت با توجه به تفاضل گل بالا در گروه سوم، حداقل به عنوان یکی از تیم های برتر دوم شانس داشته باشد، ولی با اقدام کره شمالی، این تفاضل گل دیگر به دردی نمی خورد! فیفا اعلام کرده با توجه به انصراف تیم کره شمالی، حالا نتیجه تمامی تیم های پنجم گروه های مختلف را حذف می کند و آن وقت با توجه به موارد به دست آمده چهار تیم برتر را انتخاب می کند.

پرواضح است که در این میان، بیشترین ضرر را تیم ملی ایران می کند که با 14 گل، کامبوج قعرنشینِ فعلی گروه سوم را شکست داده است. حالا عملا آن 14 گلی که تیم مارک ویلموتس وارد دروازه کامبوج کرده بی اثر شده است و به درد فوتبال ایران نمی خورد! با حسابی سرانگشتی، الان این طور به نظر می رسد که تیم ملی ایران برای رسیدن به مرحله دوم انتخابی، چاره ای به غیر از اول شدن در گروهش ندارد. البته که این مورد هم چندان امر تازه ای نیست؛ چون پیش از کناره گیری کره شمالی هم ایران اگر می خواست بدون حرف و حدیث، امیدهایش برای رسیدن به جام جهانی زنده بماند، باید هر چهار دیدار پیش رو را می برد و به عنوان صدرنشین صعود می کرد.

بازی ایران با تیم های هنگ کنگ و کامبوج چندان دردسرساز نیست، ولی دو تقابل حساس با بحرین و عراق سرنوشت را معین می کند. دو دیداری که روی کاغذ چندان برای شاگردان اسکوچیچ سخت نیست، ولی در زمین می تواند مشکل ساز شود. بحرینی ها با توجه به لابی خوبی که در کنفدراسیون فوتبال آسیا کرده اند، توانسته اند میزبانی متمرکز دور برگشت گروه سوم را بگیرند. به این معنی که ایران دوباره باید در خاک بحرین با رقیبی دیدار کند که بازی رفت را به آن باخته است. بعد از بحرین هم نوبت به عراق، صدرنشین فعلی گروه سوم می رسد. این دیدار از بازی مقابل بحرین هم سخت تر است، چون عراق به خوبی می داند بسته به فعل وانفعالاتی حتی با یک مساوی از ایران هم می تواند شانسش برای رسیدن به مرحله بعدی انتخابی را زنده نگه دارد.

منبع: فرارو

به "تنها میراث ویلموتس هم دود می شود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها میراث ویلموتس هم دود می شود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید