آیا ایران در خطر جدی قرار گرفته است؟

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، روز یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را شروع کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را شروعکننده حمله دانست.

آیا ایران در خطر جدی قرار گرفته است؟

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای دو کشور که منجر به تلفات جانی نزد هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات ایذایی ادامه یافت تا بار دیگر شاهد زد و خوردهای گسترده تری در روزهای اخیر باشیم.

شعله ور شدن این درگیری ها در حالی است که بعضی رسانه و بعضا مقامات رسمی روسی خبر از انتقال شماری از جنگجویان تکفیری سوری و لیبیایی به منطقه قره باغ میدهند. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اظهار داشت: بر اساس اطلاعات موجود، ستیزه جویانی از جمله از سوریه و لیبی برای شرکت در اقدامات نظامی به مناطق جنگی مربوط به مناقشه قره باغ منتقل می شوند. وزارت خارجه روسیه طی این بیانیه، بر نگرانی شدید خود در خصوص عواقب حضور تکفیریها، تاکید نموده و بیان کرد که این حضور، نه تنها منجر به تشدید تنش ها در منطقه مناقشه می گردد، بلکه تهدیدهای بلندمدتی برای امنیت کشورهای منطقه ایجاد می نماید. حتی رییس جمهوری فرانسه نیز اظهار داشته بود که کشورش شواهدی در اختیار دارد که انتقال جنگجویان از سوریه به قره باغ توسط یکی از کشورهای منطقه را ثابت می نماید.

هر چند مقامات دولت آذربایجان حضور گروهک های تروریستی در جنگ قره باغ را تکذیب می نمایند، اما در نهایت برآورد های روزهای گذشته رسانه ها مبنی بر انتقال عناصر تروریست از سوریه و لیبی برای شرکت در جنگ علیه ارمنستان رنگ واقعیت گرفت. براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، شرکت های امنیتی تحت فرمان سازمان اطلاعات یکی از کشورهای منطقه در روزهای اخیر گروه جدیدی از عناصر تروریستی را از مناطق در تصرف در کشور لیبی و مناطق اشغالی سوریه به کشور آذربایجان منتقل نموده اند. به گفته منابع میدانی، سازمان اطلاعات آن کشور در دور جدید کوشش ها، بیش از 530 تن از عناصر تروریست را به خاک آذربایجان منتقل کرد؛ با انتقال جدید اجرا شده تعداد تروریست ها در خاک آذربایجان حداقل به 900 تن افزایش یافته است.

به نظر میرسد عناصر گروهک های تروریستی در لیبی از جبهه های طرابلس، مصراته، زواره، مرغاب و سرت فراخوانده و به آذربایجان انتقال داده شده اند؛ در سوریه نیز تروریست ها از مناطق اشغالی در استان های حلب، ادلب، لاذقیه، شمال الرقه و الحسکه تجمیع و منتقل شده اند. اگر چه خروج تعداد قابل توجهی از عناصر گروهک های تروریستی از سوریه فرصتی مناسب برای شروع عملیات و پاکسازی مناطق اشغالی در شمال غرب این کشور است، اما باید توجه داشت که حضور صدها تن از تروریست ها در نزدیکی های مرزهای شمال غرب کشورمان با پشتیبانی گسترده کشوری بظاهر دوست به بهانه بازپس گیری منطقه قره باغ، می تواند سناریوی از پیش طراحی شده ائتلاف غربی - عبری- عربی، برای ایجاد مشکل در خاک ایران باشد. این، یک خطر جدی برای منافع ملی به شمار می آید به ویژه این که با گسترش درگیریها در منطقه، تعداد خمپاره های شلیک شده به روستاهای مرزی کشورمان افزایش یافته است.

در کنار انتقال تروریستها به منطقه، رسانه های وابسته به دولت کشور انتقال دهنده تروریستها، با فرافکنی و بطور ناجوانمردانه، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت های جانبدارانه از ارمنستان متهم مینمایند و سعی در القای اختلافات قومیتی دارند. اما به نظر میرسد آن کشور ملاحظات چندوجهی درباره این مناقشه و حمایتش از جمهوری آذربایجان دارد. البته این حمایت ها به معنای این نیست که آنها دلسوز جمهوری آذربایجان هستند، بلکه این حمایت باید در قالب یک منظومه مورد آنالیز قرار گیرد. تنش های اخیر با اروپا بویژه فرانسه در مسائل مدیترانه از یک سو و اختلافات اساسی آن کشور با روسیه در لیبی و شمال سوریه از سوی دیگر سبب شده معادلات آن در این مناقشه همسو با منافع جمهوری آذربایجان باشد .از سوی دیگر مساله همکاری در جهت منافع آمریکا برای تقویت ناتو در قفقاز در قبال افزایش آزادی عمل آن در مقابله با گروه های کرد و تثبیت نفوذ در شمال عراق و سوریه هم می تواند در این معادلات موثر باشد.

کارشناس روابط بین الملل

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "آیا ایران در خطر جدی قرار گرفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ایران در خطر جدی قرار گرفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید