بمب خوشه ای سفرهای نوروزی

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، رئیس سازمان دنیای گردشگری در نامه ای به وزیر گردشگری کشورمان مسوولیت دولت در بازار توریسم در دوره شیوع کرونا و پس از آن را تشریح کرد. محتوای نامه نشان می دهد سفرهای بین شهری به خصوص در تعطیلات نوروز در نقش شبکه توزیع کرونا عمل می نماید و به عنوان بمب خوشه ای موج ابتلا در پهنه کشوری را تشدید می نماید. در این نامه که به نظر می رسد برای دولت های مختلف دنیا ارسال شده، شکل احیای سریع گردشگری بعد از عبور از موج کرونا معرفی شده است.

بمب خوشه ای سفرهای نوروزی

زوراب پولولیکاشویلی، رئیس سازمان جهانی گردشگری طی نامه ای به علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور پنج ماموریت برای عصر کرونا و پسا کرونا به دولت در برابر گردشگران و بازار گردشگری درنظر گرفته است که این پنج ماموریت برای انجام دو موضوع گردشگری در جهان مطرح است. موضوع اول شامل دوره شیوع کرونا و راه چارههای قطع زنجیره ابتلا و اقدامات جهت مهار شیوع ویروس کرونا است و موضوع دیگر مربوط به دوره پساکرونا است که بازار گردشگری را به عنوان آسیب پذیرترین بخش اقتصادی چگونه نجات دهد. به گزارش جهانی اقتصاد براساس آنالیز های صورت گرفته، شبکه توزیع کرونا مسافران و تفریحات غیرضروری در کشورهای مختلف هستند که در هر دو حوزه داخلی و خارجی برای کشورها مسائل گسترده ای ایجاد نموده است و مسافران عامل اصلی انتشار و توزیع ویروس در سطح شهرها و روستاها هستند. با توجه به اهمیت قرارگرفتن در آستانه تعطیلات نوروزی مرجع جهانی سیاست گذار در بازار گردشگری مکاتبه ای در قالب مسوولیت های دولت با وزیر گردشگری داشته است که اقدامات دولت در راستای توصیه های سازمان جهانی بهداشت صورت پذیرد و تصمیمات دولت به گونه ای گرفته نگردد که مبتنی بر سیاست ها و تمهیدات دولت برای تعطیل بازار سفرهای نوروزی نباشدو برعکس نوعی محرک برای سفر باشد یا سیاستی برای تشویق به پرهیز از سفر وجود نداشته باشد و در واقع به نوعی بی عملی سیاست گذاری رخ دهد. زیرا سفرهای نوروزی نه تنها زنجیره ابتلا را قطع نمی نماید بلکه منجر به تشدید شیوع کرونا و گسترده تر شدن بحران این ویروس در کشور خواهد شد.

علاوه بر شبکه توزیع کرونا و مسوولیت ها درباره نقطه اصلی کرونا، بازار گردشگری با هشدارهایی در جهت تخریب آن قرار گرفته است. شرکت های کوچک و متوسط که حدود 12 درصد از بخش گردشگری را شکل می دهند با خسارت های گسترده ای همراه شده که منجر به تعطیلی میلیون ها شغل در جهان شده است. همچنین آسیب پذیری بازار گردشگری بر هر دو بخش عرضه و تقاضا بوده است که خطر افول اقتصادی، سیاسی، تجاری و اجتماعی جهانی و کارکرد نامساعد بازارهای اصلی سفر را افزایش داده است. با توجه به مسائل پیش رو، تنها شانس توریسم برای شکست رکود کرونایی نقطه قوت بازار گردشگری است که به سبب دارا بودن ماهیت اقتصادی و اجتماعی از انعطاف پذیری و توانایی بازگشت بالایی برخوردار است که امکان بازیابی اجتماعی و اقتصادی با توجه به حمایت و شناخت سیاسی را فراهم می نماید.

بعضی افراد در سراسر جهان در شرایط سفرهای ناگزیر هستند که دولت ها باید رفتار مسوولانه ای با انجام عملنمودهای متناسب با توصیه های سازمان بهداشت جهانی امکان سفر بی خطر را فراهم نمایند. باتوجه به اینکه بازار گردشگری در سطح کلان اقتصادی تاثیرگذار است دولت ها باید جهت رونق این بازار و توسعه درون بخشی و بیرونی آن و دستیابی به رشد متمرکز به احیای بازار گردشگری پس از خاتمه کرونا در جهان اقدام نمایند. به این منظور برای دولت ها پنج مسوولیت مقابل گردشگران و بازار گردشگری درنظر گرفته می گردد. ماموریت اول در حوزه جهانی است که باید رفتار مسوولانه ای نسبت به توافقات دو سازمان جهانی بهداشت و گردشگری به منظور اقدامات کاهنده شیوع کرونا صورت پذیرد. باتوجه به اینکه هیچ کشور یا جامعه ای از شیوع کرونا مصون نخواهد بود در ماموریت دوم دولت ها موظف به حفظ همکاری و همبستگی بین المللی هستند. دولت ها متعهد به اولویت قرار دادن مردم هستند و با اقدامات متناسب بهداشتی و ترویج سلامت عمومی، دخالت های غیرضروری مربوط به سفرهای بین المللی را به حداقل برسانند.

دولت ها در ماموریت چهارم خود موظف به آگاهی بخشی مسافران احتاقتصادی از شیوه های پیشگیری کرونا در هنگام سفر جهت مسوولیت پذیری آنها برای محافظت خود و دیگران است. پنجمین مسوولیتی که برعهده دولت ها قرار گرفته است مربوط به دوره پساکرونا است که در 3 راه چاره شامل همکاری نزدیک تر جهانی، حمایت های سیاسی، اقتصادی و مشوقی برای فعالان گردشگری و ایجاد محرک هایی جهت بازیابی اقتصادی مطرح می گردد. براساس گزارش تراول دیلی نیوز درنتیجه وحشت جهانی از ویروس کرونا، گردشگری جهان در بحران عظیمی قرار گرفته است که مدت زمان و محدوده آن هنوز معین نیست. این رخداد منجر به سقوط آزاد بازار سهام به مدت یک هفته متوالی هم شده و دامان بسیاری از غول های این بازار را گرفته است. اثر ویروس کرونا بر روی گردشگری جهانی انکارشدنی نیست. بازار گردشگری چین بیشتر از هر جای دیگری از این اتفاق تاثیر خواهد پذیرفت، چراکه در سال های اخیر گردشگری 11درصد از فراوری ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می داده است و این مقدار سالانه یک رشد ثابت هفت درصدی را تجربه نموده است. سازمان گردشگری جهانی و سازمان بهداشت جهانی به وسیله بیانیه ای مشترک از بخش گردشگری خواسته اند که واکنش آنها به شیوع ویروس کرونا سنجیده، پایدار و متناسب با تهدیدی باشد که برای سلامت عمومی وجود دارد.

به گفته انجمن گردشگری و سفر جهانی، بستن مرزها، ممنوعیت سفر به شکل کلی و رویه های دولتی سختگیرانه تر، جلوی انتشار ویروس کرونا را نخواهد گرفت. هتل ها، خطوط هوایی و اپراتورهای سفرهای کروز تنها تعدادی از صنایع گردشگری هستند که ضربه سختی برآنها به دلیل شیوع کرونا وارد شده است، مخصوصا به این دلیل که شیوع بیماری طی سال جدید چینی که شلوغ ترین فصل سفر در آسیا به شمار می رود، رخ داد. با لغو سفرها، رویدادهای عمومی، تعدیل نیروها و کاهش درآمدها، اثر ویروس کرونا بر روی شرکت ها از حالا جهانی شده است. یکی از بدترین موارد در اسپانیا، شرکت بیمه زوریخ است که تمام سفرهای 2 هزار کارمندش در داخل و خارج از اسپانیا را لغو نموده و آنهایی را که به سفر رفته اند وادار به بازگشت نموده است.

در اروپا، پیشنهاد شرکت لوفت هانزا بسیار قابل توجه بوده است. در این بیانیه، این شرکت به کارمندان خودش مرخصی بدون حقوق پیشنهاد داده است تا با اثرات منفی لغو پروازها به چین مقابله کند. با لغو این پروازها 13 هواپیمای این شرکت زمین گیر شده اند. سایر شرکت ها مانند BBVA سفرهای کارمندانشان به مناطق آلوده چین، ایران، کره جنوبی و سنگاپور را ممنوع نموده اند. دویچه بانک هم همه سفرها به ایتالیا را لغو نموده است. انجمن حمل ونقل هوایی بین المللی (IATA) تخمین می زند که عواید حمل ونقل هوایی در جهان سال جاری پنج درصد کاهش خواهد داشت. این درحالی است که اوپک تقاضای جهانی نفت را تا 19درصد پایین آورده و آن را به 73میلیون بشکه در روز رسانده است.

صنعت گردشگری حالا بلاتکلیف مانده است و ضررهای قابل توجهی از سراسر جهان برای آن گزارش شده است. این وحشت از ویروس کرونا در فروپاشی بازار سهام برای خطوط هوایی عظیم، اپراتورهای تور و هتل ها در آمریکا، اروپا و آسیا به وضوح قابل مشاهده است. از سوی دیگر، در چین این خوش بینی وجود دارد که همه گیری تا اواخر آوریل کنترل خواهد شد. ژونگ نانشان سرتیم متخصصان پزشکی در کمیسیون ملی سلامت چین، عنوان نموده است که کشورش از این بابت اطمینان دارد که تا اواخر آوریل، براساس برنامه های صورت گرفته، انتشار ویروس کرونا را تحت کنترل درخواهد آورد. ویروس کرونا شوک سختی به صنعت گردشگری جهان داده است و هتل های زنجیره ای عظیم و پلت فرم های دیجیتالی مشهوری مانند بوکینگ (Booking) مجبور به لغو رزروها برای سفر و اقامت در کشورهای آسیایی شده اند. صنعت گردشگری با مجموعه تهدیدهای بی سابقه ای روبرو شده است.

منبع: دنیای سفر

به "بمب خوشه ای سفرهای نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بمب خوشه ای سفرهای نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید