6 محصول اهدایی رئیس جمهور به دانشگاه ملی تاجیکستان چه بود؟

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، تهران (پانا) - رئیس جمهوری ایران که برای حضور در بیست یکمین اجلاس سران سازمان شانگهای به دوشنبه مرکز تاجیکستان سفر نموده است؛ توانمندی اکوسیستم فناوری و نوآوری ایران را هم نمایش داد و تعدادی از تجهیزات ایران ساخت را به دانشگاه ملی این کشور هدیه داد.

6 محصول اهدایی رئیس جمهور به دانشگاه ملی تاجیکستان چه بود؟

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این بسته تجهیزاتی اهدایی شامل 6 محصول ایران ساخت بود که تنها بخشی از توانمندی جوانان متخصص و خلاق این مرز و بوم را نمایش می دهد. تجهیزاتی بومی و ایرانی که نشان از قدرت فناورانه کشور دارد و نشان می دهد دارایی ایران نفت و منابع رو و زیر زمینی نیست بلکه اتکا ما در این روزها به نیروی انسانی کارآمد است که در اکوسیستم فناوری و نوآوری در حال فعالیت هستند. اکوسیستمی که هر روز در حال گستردگی است.

فناوری نانو یکی از حوزه هایی است که در این سال ها فناوران کشور برای توسعه آن دست به کار شدند. این کوشش ها نتیجه داد و در حال حاضر نزدیک به 300 شرکت فناور و بیش از 780 محصول ایران ساخت و تجهیز در این حوزه فراوری می گردد که در توسعه و پیشرفت بازار ایران تاثیرگذار هستند.

ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین آلات صنعتی یکی از اقداماتی بود که در این حوزه به وسیله فناوران کشور انجام شد و امروز می توانیم بگوییم ایران توانایی و آمادگی تجهیز کامل آزمایشگاه های نانوی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را با محصولات ایران ساخت با کیفیت بالا و قیمت مناسب دارد.

این بسته اهدایی هم بخشی از این توانمندی را نمایش داده است. این بسته شامل محصولات زیر بود.

دستگاه الکتروریسی که برای ساخت الیاف با ضخامت نانومتری (الیاف با ضخامت یک هزارم یک تار مو) کاربرد دارد. نمونه آزمایشگاهی و صنعتی این دستگاه به کشورهایی مانند چین، تایلند، ترکیه و کره جنوبی صادر شده است. بعلاوه در بحران کرونا که بسیاری از کشورهای پیشرفته در تامین ماسک حتی برای کادر درمان خود با مشکل روبرو بودند به لطف بومی سازی این فناوری در کشور ماسک نانوی با کیفیت در اختیار تمام مردم نهاده شد و حتی به کشورهای دیگر صادر شد.

دستگاه بعدی یکی از اصلی ترین تجهیزات در تمامی آزمایشگاه ها و حتی صنایع مرتبط با فناوری نانو است. دستگاه اسپاترینگ که برای لایه نشانی طیف وسیعی از مواد مختلف به ضخامت نانو روی زیرلایه های مختلف استفاده می گردد. این دستگاه ایران ساخت به 20 کشور جهان از جمله انگلستان، ایتالیا، کانادا و استرالیا صار شده است.

انفجار الکتریکی سیم دستگاه اهدایی دیگر است که برای ساخت نانوپودرهای فلزی کاربرد دارد. بعلاوه از دیگر محصولات ایران ساخت این بسته باید به آسیاب سیاره ای اشاره نمود که برای آسیاب و پودر کردن ذرات از میکرومتر به نانومتر و آلیاژ سازی ذرات استفاده می گردد.

بعلاوه در این بسته یکی از پرکاربردترین دستگاه های مشخصه یابی و مقدار گیری با اسم اسپکتروفتومتر دو پرتو نهاده شد. این دستگاه ایران ساخت با استفاده از عبور نور به مشخص خصوصیات مواد شیمیایی می پردازد و در صنایع گوناگون مانند نفت، غدایی، دارویی و آب و فاضلاب می توان از آن استفاده کرد.

محصول ایران ساخت بعدی در این بسته هموژنایزر آلتراسونیک است. یکی از دستگاه های پایه آزمایشگاهی و صنعتی حوزه نانو که از امواج فراصوت برای همگن کردن محلول ها استفاده می نماید و کاربردهای وسیعی در صنعت دارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "6 محصول اهدایی رئیس جمهور به دانشگاه ملی تاجیکستان چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 محصول اهدایی رئیس جمهور به دانشگاه ملی تاجیکستان چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید