پشت پرده دوئل آمریکا و چین بر سر کرونا

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، خبرنگاران- در روز های اخیر دولت دونالد ترامپ با مطرح کردن ادعای خروج ویروس جدید کرونا از یک آزمایشگاه ویروس شناسی در ووهان، حملات لفظی به چین را تشدید کرده است. این حملات ممکن است اهداف اقتصادی و سیاسی داشته باشند.

پشت پرده دوئل آمریکا و چین بر سر کرونا

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، اتهام زنی آمریکا به چین درباره منشأ ویروس کرونا شدت گرفته است. روز پنج شنبه گذشته، دونالد ترامپ بدون ارائه هیچگونه شواهدی ادعا کرد که با اطمینان زیاد معتقد است که منشأ ویروس جدید کرونا (کووید-19) آزمایشگاهی در چین بوده است.

وقتی از ترامپ پرسیده شد که او چه دلیلی درباره ادعای خروج کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان دارد، گفت: نمی توانم این (دلیل) را به شما بگویم. اجازه ندارم این را بگویم.

ادعای ترامپ در حالی مطرح شد که دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا برای اولین بار در بیانیه ای گفت که کووید-19 ساخته دست انسان نیست و از لحاظ ژنتیکی نیز دستکاری نشده است. البته در این بیانیه تاکید شده که جامعه اطلاعاتی آمریکا تحقیقات اش پیرامون منشأ کرونا را ادامه خواهد داد. دفتر مدیر اطلاعات ملی همچنین گفته دستگاه های اطلاعاتی آمریکا این مسئله را بررسی خواهند کرد که آیا شیوع کرونا از طریق تماس انسان با حیوانات آلوده اتفاق افتاده یا اینکه نتیجه حادثه ای در آزمایشگاه ووهان بوده است.

بیشتر بخوانید:

شروع پایان دونالد ترامپ

در ادامه اتهام زنی دولت آمریکا علیه چین، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی طی گفتگویی با شبکه ای بی سی مدعی شد آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان، منشأ بیماری کروناست. او گفت: شواهد بزرگی وجود دارد که آنجا، جایی است که این (بیماری) شروع شد. وی اضافه کرد: می توانم به شما بگویم که مقدار زیادی شواهد وجود دارد که این (ویروس) از آن آزمایشگاه در ووهان خارج شد.

بازی سیاسی

تشدید لفاظی های دولت ترامپ علیه چین در شرایطی رخ داد که تعداد مبتلایان به کرونا در آمریکا از 1.1 میلیون نفر و تعداد فوتی ها از 67 هزار نفر گذشته است. علاوه بر این، اقتصاد آمریکا نیز به خاطر تعطیلی ها و محدودیت های ادامه دار به شدت آسیب دیده است.

ترامپ و مقامات دولت اش سعی کرده اند آسیب های کرونا را کم اهمیت نشان دهند و در حقیقت حتی سعی کرده اند میزان تلفات فعلی را یک موفقیت نشان دهند. ترامپ در نشست خبری روز چهارشنبه گذشته، گفت: از بدترین (مرحله) درد و رنج عبور خواهیم کرد. معتقدیم که ما واقعا از مرز بزرگی رد شده ایم. روز های بسیار بهتری در پیش است. ترامپ در ادامه از تدابیر دولت اش در مقابله با کرونا تمجید کرد و گفت: اگر این تدابیر نبود، یک میلیون و شاید دو میلیون آمریکایی جان شان را از دست می دادند. جارد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ، طی گفتگویی با شبکه فاکس نیوز، اظهارات مشابهی بیان نمود و با بیان اینکه آمریکا دستاور هایی به دست آورده است گفت: بنابراین، دولت -دولت فدرال - برای مقابله با چالش (کرونا) به پا خاست. این یک داستان موفقیت بزرگی است که فکر می کنم واقعا این داستان باید گفته بشود.

اما تمجید های ترامپ و دستیارانش با نقدها تندی از جانب رسانه های آمریکا روبرو شد. به عنوان نمونه، نشریه آتلانتیک در گزارشی نوشت بیشتر روسای جمهور تلاش می کنند در مواقع غم و اندوه، ملت را تسکین دهند، اما ترامپ دنبال پیروزی است. همین نشریه با طعنه و کنایه نوشت: مرگ یک نفر، تراژدی است. (اما) مرگ 60000 هزار نفر، موفقیت بزرگی است.

در چنین شرایطی، دولت ترامپ ادعای خروج کرونا از آزمایشگاه ووهان را مطرح کرده است. چنین ادعایی می تواند اقدامی در راستای انداختن تقصیر بحران کرونا به گردن چین باشد. مقامات آمریکایی همچنین، مدعی شده اند چین شیوع کرونا را مخفی کرده تا تجهیزات درمانی را برای خود ذخیر کند.

این ادعا ها از نظر سیاسی و حتی اقتصادی می توانند برای دولت ترامپ یک بازی دو سر بُرد باشند. اول اینکه دولت ترامپ، الآن می گوید ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان خارج شد و چین پس از خروج این ویروس پنهانکاری کرد؛ بنابراین تلفات اقتصادی و جانی آمریکا به عهده چین است. ترامپ ادعا کرده که بعد از شیوع کرونا در ووهان، مقامات چینی پرواز ها از ووهان به سایر مناطق چین را ممنوع کردند، ولی در عین حال، پرواز ها از ووهان به خارج از کشور، از جمله به آمریکا را ادامه دادند. طبق ادعای ترامپ، چینی ها با خودشان این طور محاسبه کرده اند که کرونا تاثیرات بزرگی روی اقتصاد چین خواهد گذاشت، پس بگذاریم سایر کشور ها هم به کرونا مبتلا شوند. مطرح شدن این ادعا ها از سوی ترامپ در شرایطی که محبوبیت اش در بسیاری از نظرسنجی های بزرگ کاهش یافته، می تواند به انحراف افکار عمومی به سمت چین منجر شود. در واقع دولت ترامپ می گوید ما در بوجود آمدن کرونا نقشی نداشته ایم و وقتی این ویروس وارد آمریکا شد به بهترین شکل با آن مقابله کرده ایم.

نشریه آتلانتیک در انتقاد از مدیریت بحران کرونا توسط ترامپ، تصویری از این ویروس منتشر کرد که شبیه ترامپ است.

صفر کردن بدهی به چین؟

اما جدای از مسائل سیاسی، مقصر دانستن چین در ماجرای کرونا می تواند تبعات اقتصادی هم داشته باشد. برخی ناظران معتقدند هدف دولت ترامپ از مسئول دانستن چین در شیوع کرونا، ایجاد زمینه های حقوقی برای دریافت غرامت های هنگفت از آن است. در هفته های اخیر، به موازات مطرح شدن ادعا هایی در خصوص منشأ کرونا، تلاش ها برای دریافت غرامت از چین شدت گرفته است.

روزنامه نیویورک تایمز گفته است ترامپ برای مرگ هر آمریکایی به خاطر کرونا، غرامتی به مبلغ 10 میلیون دلار می خواهد. شبکه المیادین در گزارشی گفته اگر برای همه 62 هزار قربانی کرونا در آمریکا 10 میلیون دلار غرامت در نظر گرفته شود، مجموع غرامت های آمریکا از چین، به بیش از 600 میلیارد دلار خواهد رسید.

البته المیادین رقم 62 هزار قربانی را در نظرگرفته است. هم اکنون فوتی های آمریکا به بیش از 67 هزار نفر رسیده و هر روز به این رقم اضافه کرده می شود. این یعنی مقدار غرامت های درخواستی آمریکا از چین هر روز افزایش می یابد. به نوشته المیادین، اگر تعداد قربانیان آمریکا به 100 هزار نفر برسد، مبلغ غرامت به یک تریلیون دلار خواهد رسید. همچنین، این احتمال وجود دارد که ترامپ به خاطر خسارت های اقتصادی از چین غرامت درخواست کند.

چین از آمریکا اوراق قرضه به مبلغ 1.12 تریلیون دلار خریداری کرده است. از دیدگاه المیادین، این مبلغ تقریبا معادل غرامت آمریکا از چین خواهد بود. در نتیجه، آمریکا ممکن است از طریق مطالبه غرامت از چین، بدهی اش به این کشور در اوراق قرضه را صفر کند.

منبع: فرارو

به "پشت پرده دوئل آمریکا و چین بر سر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده دوئل آمریکا و چین بر سر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید