نخستین سیاهچاله ای که از آن تصویربرداری شده بود به نظر در حال لرزش است

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، آنالیز تصاویر بیشتر از نخستین سیاهچاله رصد شده، نشان می دهد که این سیاهچاله حرکت لرزشی قابل توجهی دارد. این موضوع موجب شگفتی بیشتر پژوهشگران شده است.

نخستین سیاهچاله ای که از آن تصویربرداری شده بود به نظر در حال لرزش است

سال گذشته برای نخستین بار تصویر یک سیاهچاله منتشر شد. عکس ثابتی از قلب کهکشان M98 که جامعه علمی و علاقه مندان به فضا را شگفت زده کرد. از زمان انتشار عکس تاریخی *M87 در سال 2019 (1398 خورشیدی)، دانشمندان داده های بایگانی شده از 2013 تا 2019 را مطالعه نموده اند تا رفتار سیاهچاله را بهتر درک نمایند. آن ها حضور سایه ای ثابت به شکل هلال را در این تصاویر یافتند و متوجه شدند که این سایه در دهه گذشته به شکل قابل توجهی چرخیده است.

به نظر می رسد که روشنایی سیاهچاله M87 که با عنوان *M87 شناخته می گردد، با گذشت زمان در حال چشمک زدن است و این موضوع احتمالاً به دلیل دفع مواد مجاور بر اثر گرانش شدید آن شکل می گیرد. همان طور که حلقه گاز، که تا میلیاردها درجه گرم می گردد، با تلاطم بسیار از میدان های مغناطیسی عبور می نماید، سیاهچاله نوعی حرکت پایکوبی مانند انجام می دهد و باعث می گردد که شکل ظاهری آن با گذشت زمان تغییر کند.

میسیک ویلگاس (Maciek Wielgus) ستاره شناس مرکز اخترفیزیک هاروارد و استمیتسونیان اظهار داشت: سال گذشته، تصویری از سیاهچاله مشاهده کردیم که متشکل از یک هاله پلاسمای داغ اطراف *M87 و یک قسمت مرکزی تاریک بود، جایی که انتظار داریم افق رویداد سیاهچاله باشد. اما این نتایج تنها بر اساس مشاهدات صورت گرفته در بازه یک هفته از آوریل 2017 بود که برای دیدن بساری از تغییرات، زمان کوتاهی محسوب می گردد.

حرکت لرزشی این سیاهچاله موضوع مهمی است زیرا به دانشمندان اجازه می دهد که جریان پیوسته مواد را که نرخ ورود مواد به سیاهچاله است و جت های آن را که خروج مواد بسیار پرانرژی است، مطالعه نمایند. آنالیز این محدوده، یک کلید اساسی برای درک برهم کنش سیاهچاله و مواد پیرامونی با کهکشان میزبان است.

M87 که حدود 55 میلیون سال نوری از ما و در صورت فلکی سنبله (Virgo) واقع شده استف جرم بزرگی 6.5 میلیاردبرابر خورشید دارد. دانشمندان گفتند که در حالی که حلقه چرخیده است، شکل آن تغییری ننموده و قطر آن همچنین با نظریه نسبیت اینشتین مطابقت داشته است.

  • سیاهچاله ها چقدر می توانند بزرگ باشند؟

کازو آکیاما (Kazu Akiyama) یکی از نویسندگان این پژوهش از رصدخانه هیستاک (MIT Haystack Observatory) گفت: در این مطالعه ما نشان می دهیم که مورفولوژی کلی یا وجود یک حلقه نامتقارن به احتمال زیاد در بازه های زمانی چند ساله ادامه دارد. این یک تأیید مهم انتظارات طبق محاسبات تئوری است و سازگاری رصدهای گوناگون، به ما اطمینان بیشتری نسبت به ماهیت M87 و منشأ سایه می دهد.

تصویربرداری تاریخی سیاهچاله فوق بزرگ *M87 توسط تلسکوپ افق رویداد (EHT) انجام و در آوریل 2019 (فروردین 1398) منتشر شد. این تصویر در واقع یک سیاهچاله را نشان نمی دهد که به دلیل مکیدن نور معروف است، بلکه درواقع سایه آن همراه با حلقه نارنجی رنگ و درخشان گاز فوق العاده داغ در عکس دیده می گردد. دانشمندان امیدوارند که یافته های جدید آن ها چارچوبی را برای مطالعه بیشتر تمام سیاهچاله ها فراهم کند.

شپ دوئل من (Shep Doeleman) بنیان گذار تلسکوپ افق رویداد، در گزارشی گفت: این آزمایش های اولیه EHT گنجینه ای از مشاهدات طولانی مدت را برای برای ما فراهم می نماید که EHT فعلی حتی با قابلیت تصویربرداری چشمگیر خود نمی تواند با آن رقابت کند.

وقتی برای نخستین بار *M87 را در سال 2009 اندازه گرفتیم تصور نمی کردیم که این نخستین نگاه اجمالی به دینامیک یک سیاهچاله باشد. زیرا برای دیدن تکامل یک سیاهچاله، در طول یک دهه، هیچ راهی به جز داشتن یک دهه داده نیست.

عکس کاور: شبیه سازی سایه تیره سیاهچاله و افق رویداد درخشان در اطراف آن در قبل کهکشان M87

Credit: EHT Collaboration

منبع: CBS News, ETH

منبع: دیجیکالا مگ

به "نخستین سیاهچاله ای که از آن تصویربرداری شده بود به نظر در حال لرزش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین سیاهچاله ای که از آن تصویربرداری شده بود به نظر در حال لرزش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید