شناسایی 24 مبتلای کرونای انگلیسی در کشور ، 2 مبتلاء فوت کردند

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به شناسایی 24 مورد ثابت شده ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور، گفت: توصیه اکیدم آن است هر کس که علائم سرماخوردگی دارد، به عنوان کرونا فرض نموده و خود را قرنطینه کند.

شناسایی 24 مبتلای کرونای انگلیسی در کشور ، 2 مبتلاء فوت کردند

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ مایکروتاچ، پیغام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به شناسایی 24 مورد ثابت شده ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور، گفت: توصیه اکیدم آن است هر کس که علائم سرماخوردگی دارد، به عنوان کرونا فرض نموده و خود را قرنطینه کند.

وی گفت: اوایل آذر ماه بود که معین شد، درصد زیادی از مبتلایان به کرونا در انگلیس، با گونه جهش یافته مبتلا شده اند. در ابتدا اهمیت این گونه جدید از ویروس چندان مهم نبود، اما بعد به مرور زمان معین شد که اولا میزان انتقال این گونه نسبت به گونه اصلی ووهان بیشتر است و دوم اینکه جوانان و نوجوانان را بیشتر درگیر می نماید که این هم حائز اهمیت است. زیرا این گروه های سنی در جهان هدف واکسیناسیون هم نیستند و سوم اینکه متاسفانه مقداری مرگ و میرش هم از گونه اصلی بیشتر است که این موضوع در دو سه هفته اخیر بیشتر مطرح شده است.

وی اضافه کرد: به هر حال ویروس مرز ندارد، مگر اینکه قرنطینه بسیار قوی داشته باشید، مانند آنچه که در چین دیده می گردد. تا به امروز در ایران 24 نفر مبتلا به ویروس انگلیسی کرونا شناسایی شدند که متاسفانه دو نفرشان تا به امروز فوت شده است. علائم این نوع ویروس هم مانند گونه اصلی کروناست، اما عوارض و مرگ و میرش مقداری نسبت به گونه اصلی بیشتر است.

طبرسی گفت: علائم این ویروس فرقی با کرونای اصلی ندارد، اما ممکن است شدت و سرعت پیشرفتش بیش از کرونای قبلی باشد. البته هنوز اطلاعات کافی و مطمئنی درباره این گونه در دست نیست که بتوانیم اعلام کنیم و فعلا در این حد می توان گفت که یک گونه جهش یافته از کرونا شناسایی شده است. این آخرین جهش هم نخواهد بود و ویروس مدام در حال جهش است.

وی اضافه کرد: دیروز اعلام شد که در ایران ویروسی که در خرداد و تیر ماه در گردش بود با ویروسی که در مهر و آبان شایع بود، به کل باهم فرق داشتند. به طوری که ویروسی که در خرداد و تیر ماه شایع بود، ویروس ووهان بود و ویروس مهر و آبان، ویروس ایتالیایی و جهش یافته اروپایی بود و به همین دلیل هم میزان ابتلای خانوادگی هم به یکباره بالا رفت. زیرا میزان واگیری آن بیشتر بود. به هر حال ویروس مدام در حال تغییر است. در حال حاضر در آمریکا هم یک ویروس کالیفرنیا منتشر شده که شاید سه ماه قبل یکی دو مورد بیشتر نبوده اما اکنون در بعضی ایالات آمریکا مانند کالیفرنیا، 35 درصد موارد با این ویروس جهش یافته دچار ابتلا می شوند. راه بازداشتن این ویروس، فقط قطع زنجیره انتقال است.

وی ادامه داد: ظاهرا میزان مرگ و میر در ویروس جهش یافته انگلیسی نسبت به ویروس اصلی بیشتر است. البته در بیمارستان هنوز تغییر معنی داری ندیدیم، اما بیماران بستری هم از میان جوانان هستند و هم افراد مسن و هم افراد بدحال داریم. متاسفانه در 10 تا 15 روز اخیر بیماری شیب بالایی دارد که باعث شده هم مراجعه به اورژانس بیشتر گردد و هم تعداد بستری ها افزایش یابد. این نشان می دهد که در شرایط خطرناکی هستیم و اگر اکنون رعایت نگردد و جلویش گرفته نگردد، ممکن است در اواخر اسفند ماه ما را دچار موج شدیدی کند. مانند موجی که در مهر و آبان داشتیم که مخل مسائل کشور می گردد.

طبرسی با بیان اینکه سال جاری مورد آنفلوآنزای ثابت شده ندیدیم، گفت: شاید مواردی بسیار محدود گزارش شده باشد، اما کماکان با توجه به اینکه شیب بیماری در حال افزایش است، هر کس که علائم سرماخوردگی دارد، به عنوان کرونا فرض نموده و خودش را قرنطینه کند. بعضی افراد را می بینیم که می گویند من سرما خوردگی داشتم، 10 روز در خانه مانده و احتیاطی هم ننموده و مهمانی می رود و بعد از 10 روز که یکسری علائم شدیدتر می گردد، متوجه می گردد که کرونا دارد. حال در این 10 روز به افراد خانواده انتقال داده و خودش هم استراحت نموده است. باید توجه کرد که درمان اصلی این بیماری استراحت است. بنابراین توصیه اکیدم این است که اگر کسی علائم سرماخوردگی در خودش می بیند، حتی بسیار خفیف، خودش را قرنطینه کند تا سیر بیماری معین گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شناسایی 24 مبتلای کرونای انگلیسی در کشور ، 2 مبتلاء فوت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 24 مبتلای کرونای انگلیسی در کشور ، 2 مبتلاء فوت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید