اینجا دانش آموزان راکتور هسته ای می سازند!

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، استرالیا قرار است به خانه اولین تاسیسات همجوشی هسته ای دنیا تبدیل گردد که به وسیله دانشجویان طراحی، ساخته و اداره می گردد.

اینجا دانش آموزان راکتور هسته ای می سازند!

تینا مزدکی- در بیانیه مطبوعاتی آمده است که این پروژه به وسیله دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW) برنامه ریزی شده است اما از سوخت هسته ای استفاده نخواهد کرد.

نشانگر بمب اتم در بدن انسان چیست؟

قانون اول نیوتن و یک اشتباه در ترجمه!/ عکس

همجوشی هسته ای فرآیندی است که در آن واکنش های هسته ای بین عناصر سبک منتهی به تشکیل عناصر سنگین تر می گردد. در مواردی که هسته های واکنشی متعلق به عناصری با عدد اتمی پایین باشند (به عنوان مثال هیدروژن با عدد اتمی 1 یا ایزوتوپ های آن دوتریم و تریتیوم)، مقادیر قابل توجهی انرژی آزاد می گردد.

این همان فرآیندی است که در خورشید اتفاق می افتد و به طور بالقوه می تواند برای تأمین انرژی بدون کربن در سیاره در صورت تقاضا مورد استفاده قرار گیرد. این برعکس شکافت هسته ای است، فرآیندی که امروزه در نیروگاه های مقیاس بزرگ استفاده می گردد، اما از آنجایی که زباله های رادیواکتیو فراوری نمی کند، بسیار ایمن تر تلقی می گردد.

بزرگ ترین چالش در همجوشی هسته ای، فراوری انرژی بیشتر از واکنشی است که برای ایجاد شرایط لازم برای این فرآیند به کار می رود. برای انجام این کار، دانشمندان با لیزرهای پرقدرت و راکتورهای توکامک کار نموده اند. توکامک نامی است که به یک محفظه خلاء می گویند که به شکل دونات است و با آهنرباهای قوی پوشانده شده است. این ها برای گرم کردن و کنترل اتم های هیدروژن تا دمای بسیار بالا استفاده می شوند.

پاتریک بور، مدرس مهندسی مکانیک و ساخت در UNSW گفت: دانشجویان درگیر در این پروژه باید راه چاره هایی برای چالش های بزرگ مهندسی ایجاد نمایند، از نزدیک با شرکای صنعتی همکاری نمایند، و مرزهای آنچه را که با انرژی همجوشی ممکن است، بشنمایند.

دستگاه توکامک که در حال برنامه ریزی است نسبتاً کوچک است و مقدار آن فقط 3×3 فوت (1×1 متر) است. با این حال، ساخت این دستگاه به دانش آموزان احتیاج دارد که ولتاژهای بالا را مدیریت نمایند و مهارت هایی را بیاموزند که می تواند در زمینه هایی مانند زیرساخت های ایمنی حیاتی، حمل ونقل و فضای بیرونی به کار رود.

انتظار می رود این دستگاه کار در دو تا سه سال آینده به بهره برداری برسد.

منبع: interestingengineering

227227

منبع: خبرآنلاین

به "اینجا دانش آموزان راکتور هسته ای می سازند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا دانش آموزان راکتور هسته ای می سازند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید