الهام اخوان چطور بازیگر سریال دودکش شد؟

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، الهام اخوان، بازیگر سریال طنز شبکه یک از خوش اقبالی اش در تلویزیون و بد شانسی در سینما می گوید.

الهام اخوان چطور بازیگر سریال دودکش شد؟

به دلیل علاقه اش درس خوانده، شاگرد استاد حمید سمندریان بوده، تئاتر کار کرده، فیلم کوتاه ساخته و منشی صحنه بوده و زبان خارجی هم بلد است و همه این ها را لازمه کارش می داند. دوزیست نخستین فیلم سینمایی اوست که هنوز اکران عمومی نشده تا راستا زندگی اش با بازی خوبش تغییر کند، با وجود این در آثار تلویزیونی بازی قابل قبولی داشته است. باخانمان نخستین تجربه تلویزیونی او با برزو نیک نژاد بعد از دوزیست بود که سبب شد بازیگر نقش گندم گماسایی سریال دودکش 2 شود. با الهام اخوان به بهانه بازی در سریال شبانه شبکه اول سیما هم کلام شدیم.

بازی در آثار قبلی برزو نیک نژاد سبب انتخاب تان برای دودکش 2 شد؟

همین طور است. واقعیتش پیشنهادهای تلویزیونی را که داده می شد، دوست نداشتم و معتقدم اگر بخواهم در این رسانه فعالیت داشته باشم، باید با بهترینش کار کنم و برزو نیک نژاد هم یکی از کارگردانان خبره تلویزیون است. وقتی پیشنهاد بازی در دودکش داده شد، از آن جایی که از گذشته این سریال را دوست داشتم، ترجیح دادم در یک اثر خاطره انگیز باشم. همیشه به دوستانم می گویم اگر مرکز هم پیشنهاد داده شود، علاقه مند بازی در آن هستم چون برخی آثار نمایشی دنباله دار در تلویزیون مانند دودکش و مرکز ماندگار هستند. وقتی پیشنهاد بازی داده شد، پذیرفتم تا در ابتدای بازیگری با بازیگران باتجربه ای نظیر هومن برق نورد، نگار عابدی، امیرحسین رستمی، بهنام تشکر و سیما تیرانداز کار کنم چون برایم کلاس درس است و خوشحالم که در این کلاس، درس های سختی را پاس کردم.

به اولین قدم های بازیگری اشاره کردید؛ نخستین نقشتان را با دوزیست شروع کردید که اگر اپیدمی کرونا اتفاق نمی افتاد و اکران می شد، زودتر دیده می شدید.

دقیقاً حرفی که اهالی هنر می گویند این است که یکی از بدشانس های بازیگری زن هستم. من برای دوزیست خیلی تلاش کردم و معتقدم دوزیست سه ماه مرا درگیر خود کرد و کاملاً افسرده شده بودم، هم نقش سخت بود و هم پارتنرهای سخت و حرفه ای مقابلم بودند و آن را پای تقدیر گذاشتم چون کرونا رخ داد. قطعاً با اکران دوزیست راستام تغییر می کرد.

انگ چهره زیبا و چشم رنگی بودن در مقطعی به برخی بازیگران زده می شد و می گفتند ستاره های بی فروغی هستند و چون به واسطه چهره انتخاب شده اند با گذر زمان به فراموشی سپرده می شوند. شما فوبیای به فراموشی سپرده شدن دارید؟

خیر. در اثری دوست عزیز حرفه ای گفت به خاطر چشم رنگی ات انتخاب شده ای و در روز پنجم فیلم برداری حرفش را پس گرفت و گفت بازیگر خوبی هستی. اکنون در سینما این قدر رقابت زیاد شده و بازیگر داریم که زمانی برای انتخاب به خاطر چهره نیست و نگاه سینمای بدنه تغییر کرده و دیگر سخیف نیست و بازیگر می خواهد نه بازیگری که چهره اش را جراحی کرده و به لبش ژل تزریق کرده است. سینمای بدنه دیگر حلقه های ازدواج نیست بلکه فیلم های زاپاس و هزارپا را تولید می کند. متاسفانه بیشتر سینمای ایران روی آقایان می چرخد.

چرا به زنان در سینمای ایران کمتر نقش خوب سپرده می شود؟

وقتی ما مجبور می شویم قصه های مان را برای رد شدن از فلان ممیزی بر دوش مردها بگذاریم، چرا یک نویسنده درباره کاراکتر زن بنویسد و مجبور شود از همه جا آن را قیچی کند؟ پس با اعتماد درباره کاراکتر مرد می نویسد که اگر با زیرپوش بیاید وسط و قر بدهد، کسی با او کاری ندارد. همیشه به دوستان نویسنده ام گفته ام، زن شخصیت پیش برنده ،شده و در یک جای قصه او را می آورند تا به مرد قصه هدف بدهد.

به گذشته برگردیم. شاید کمتر کسی بداند که از شهرستان به تهران آمدید، درس خواندید، بازی در تئاتر و منشی صحنه را تجربه کردید و مردم شما را با اولین کارتان، باخانمان می شناسند.

من از دوران کودکی عاشق سینما بودم و به معروف شدن فکر نمی کردم. در سال اول دانشگاه دستیار دوم بودم و بعد منشی صحنه شدم. آمده بودم که کار یاد بگیرم. حتی گوشی موبایلم را فروختم و فیلم کوتاه ساختم. به کلاس های استاد حمید سمندریان رفتم و روزهای سخت ولی شیرینی را سپری کردم. همیشه گفته ام فقط قرار نیست بازیگری بدانید و باید روان شناسی، زبان و فلسفه بدانید، کتاب بخوانید و فیلم دیده باشید، اگر مطالعات و تجربیات تان را بالا نبرید، بازیگر توانمندی نمی شوید. من در سریال ساخت ایران مترجم هفت قسمت بودم.

در صحبت هایتان اشاره کردید به معروف شدن، معتقدم هر انسانی وقتی به حرفه ای ورود می کند در کنار کسب درآمد به معروف و دیده شدن هم فکر می کند.

حرف شما درست است. به دیده شدن هم فکر می کردم. قطعاً مجذوب کننده است که وقتی به خیابان می روم، به خاطر دودکش مردم مرا گندم خانم صدا می زنند. کسی از شناخته شدن بدش نمی آید. وقتی از سنی می گذری، غایتت تغییر می کند، غایت هنر برایت چیز دیگری و جاودانگی جایگزینش می شود، این که چه خلق کنی که هیچ وقت هیچ کس یادش نرود. چه می شود که مثلاً بشوی هدیه تهرانی که در فکر بمانی.

دوست دارید با خلق چه نقشی جاودانه شوید؟

اصولاً در بازیگری به فکر جاودانگی نیستم و قطعاً در زمینه کارگردانی به آن فکر می کنم.

سقف آرزوهایتان در بازیگری کجاست؟

بازیگری سقف ندارد و دوست دارم همه نقش های جهان را بازی کنم.

در پایان از شرایط کار در دوران کرونا بگویید

من از ابتدای شیوع کرونا دو سریال باخانمان و دودکش 2 را کار کردم، جدا از این که کرونا انرژی مان را گرفت و من کرونا گرفتم ولی این مقدار مراقبت و نگرانی برای یکدیگر برایم خیلی مجذوب کننده بود. در دودکش از همه کوچک تر هستم و این که مرا دوست داشتند و تبادل تجربه و مراقبت کردن بازیگران، برایم مجذوب کننده بود. وقتی وارد دودکش شدم احساس تنهایی نکردم.

نویسنده: مریم ضیغمی

منبع: همگردی

به "الهام اخوان چطور بازیگر سریال دودکش شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الهام اخوان چطور بازیگر سریال دودکش شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید