30 ایده برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، یک اتاق نشیمن با دکوراسیون نه تنها عالی به نظر می رسد بلکه می تواند بر آرامش و بهره وری شما تأثیر مثبتی بگذارد. چه میزبان دوستانتان باشید، چه در حال تماشای تلویزیون باشید و چه به یک چرت آرام در بعدازظهر فکر کنید، دکوراسیون اتاق نشیمن باید طوری طراحی گردد که احساس راحتی و دلنشینی داشته باشید. اتاق نشیمنی که نظم ندارد برای زندگی کردن مناسب نیست. در این مقاله، برترین ایده ها برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن را می خوانید. می توانید با الهام گرفتن از این ایده ها اتاقی با چیدمانی خلاقانه و زیبا داشته باشید.

30 ایده برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن

1. طاقچه بالای شومینه را به نقطه کانونی تبدیل کنید

برای آرام تر شدن فضای اتاق نشیمن، اطراف شومینه را طوری طراحی کنید که همه نگاه ها را به خود خیره کند. به طور مثال، می توانید دیوارهای اطراف شومینه را با کاشی های سرامیکی که طرح ستاره ای دارند بپوشانید. پرده هایی ساخته شده از پارچه هایی با جنس طبیعی و طرح های چهارخانه و راه راه هم نصب کنید تا دکوراسیون اتاق نشیمن احساس آرامش بیشتری را ایجاد کند.

2. با طرح ها و رنگ های مختلف بازی کنید

اگر شخصیت جسورانه ای دارید، فضای زندگی خود را طوری طراحی کنید که این ویژگی شما را نشان دهد. در این صورت، طرح ها و رنگ های به کار رفته در دکوراسیون اتاق نشیمن نباید یکدست باشند. بیش از چند طرح و رنگ را در کوراسیون این اتاق به کار ببرید تا خلاقیت و جسارت خود در استفاده از رنگ های مختلف را به نمایش دربیاورید. رنگ سقف، طرح و رنگ کاغذ دیواری، چراغ های بزرگ و مبلمانی شیک مثل یک مبل سبزآبی را در اتاق کنار هم قرار بدهید تا اتاق نشیمن نشان دهنده روحیه شاد شما باشد.

3. چشم انداز ای مرکب از سبک های مختلف ایجاد کنید

مبلمان و اکسسوری هایی را در اتاق دور هم جمع کنید که باعث شادی شما می شوند، حتی اگر این کار به معنای ترکیب سبک های مختلف طراحی دکوراسیون باشد. به عنوان مثال، چند قطعه از مبلمان مانند صندلی های گردان را همراه با یک فرش با طرحی کلاسیک در اتاق نشیمن بگذارید. در کنار آن ها هم مبلمان قدیمی، وسایل بازیافتی و صنایع دستی را بچینید. به این ترتیب، اتاق نشیمن حس آرامش و صمیمیت را القا خواهد نمود.

4. از لوازم بزرگ برای خودی نشان دادن استفاده کنید

لوسترها یا مجسمه های بزرگ می توانند ظاهر و حس دکوراسیون اتاق نشیمن را کاملا تغییر دهند. یک لوستر مکرومه با منگوله های بزرگ می تواند وسیله ای برای نمایش سلیقه خاص شما باشد. برای تکمیل این اثاثیه از وسایلی با شاخصه های دیگر مانند تابلوهای هنری، آباژورهای رنگارنگ و کوسن هایی با طرح های گوناگون استفاده کنید.

5. قفسه هایی بلند نصب کنید

قفسه های کتاب بلند هم می توانند دکوراسیون اتاق نشیمن را مجذوب نماینده تر نمایند. یک قفسه کتاب که از کف تا سقف کشیده می گردد، نقش دیوار اتاق نشیمن را زیباتر می نماید. این قفسه را می توانید با مجموعه ای از کتاب ها، آثار سفالی و هنری پر کنید. به این ترتیب، فضای بلااستفاده اتاق را به محلی برای نگهداری آثار زیبا تبدیل می کنید.

6. طرح های ساحلی را در دکوراسیون اتاق نشیمن به کار ببرید

برای داشتن اتاقی آرام با چشم انداز ساحلی، مبلمانی با طرح های چوبی و حصیری به کار ببرید. سعی کنید پالت رنگی مبلمان هم الهام گرفته از طبیعت مانند رنگ های سفید روشن، بژ، قرمز شنی و آبی کم رنگ باشد.

7. اتاق نشیمن را با گیاهان تزیین کنید

گیاهان آپارتمانی معمولا مقاومت بالایی دارند و به سختی از بین می روند. بنابراین، نگهداری از آن ها در اتاق نشیمن راهی ارزان برای ایجاد فضایی سرزنده در محل زندگی شما است. در بخش هایی از اتاق که نور خوبی دارند، گلدان های کوچک، میانه و بزرگ را بچینید. سعی کنید این گلدان ها را متناسب با احتیاجهای نوری که دارند و مقدار نور موجود در اتاق نشیمن انتخاب کنید. گیاهانی مانند سانسوریا، پتوس و برگ انجیری برای اتاق هایی با نور میانه تا زیاد مناسب هستند.

8. طرح هایی با ارزش هنری بیشتر را انتخاب کنید

برای دکوراسیون اتاق نشیمن در پی مبلمان و اثاثیه ای باشید که داستانی را روایت می نمایند. ممکن است این لوازم نو یا دست دوم باشند اما به هرحال، باید طوری انتخاب شوند که خشک و بی روح نباشند و بینندگان را به یاد ماجرایی نوستالژیک بیندازند. به عنوان مثال، انتخاب قفسه های کتابی که با طرح سقف های شیروانی و رنگ سبزآبی هر کسی را به یاد روزهای بارانی و خاطرات خوشی که در این روزها داشته می اندازد.

9. دکوراسیون به سبک ژاپنی را امتحان کنید

یکی از سبک هایی که برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن مناسب است، سبک ژاپنی است. دکوراسیون به سبک ژاپنی از پالت های رنگی خنثی، مواد خام موجود در طبیعت، خطوط صاف و مینیمالیسم تشکیل می گردد. تمام این عناصر به کار رفته در سبک ژاپنی می توانند اتاق نشیمن را به فضایی آرام و دلنشین تبدیل نمایند.

10. با پارچه های مختلف فضای اتاق را چندلایه کنید

اتاق نشیمن اتاقی است که برای احساس راحتی طراحی می گردد. بنابراین، نباید برای تزیین آن فقط از پارچه های مخملی استفاده کنید. برای تزیین بخش های مختلف این اتاق شامل پرده ها، مبلمان و حتی کوسن ها از پارچه هایی با طرح ها و جنس های مختلف استفاده کنید.

11. دیوارهای را خردلی رنگ کنید

برای داشتن اتاق نشیمنی آرام با فضایی خلاقانه کافیست برای دیوارها رنگی متفاوت را انتخاب کنید. دیوارهای اتاق نشیمن اگر به رنگ خردلی دربیایند، روحیه خلاق شما را به نمایش می گذارند. به علاوه، سبک اتاق شما را به سبک متفاوت و مجذوب نماینده درمی آورند.

12. پرده ها را بالای بالا آویزان کنید

با آویزان کردن پرده های شفاف اتاق نشیمن حداقل 15 سانتی متر بالاتر از قاب درها و پنجره ها در این اتاق عمق بیشتری ایجاد می کنید. به این ترتیب، اتاق نشیمن شما بزرگ تر از حد معمول به نظر می رسد. برای انتخاب رنگ پرده های شفاف هم باید دقت کنید. رنگی مثل آلویی می تواند به دکوراسیون اتاق نشیمن شما عمق بیشتری بدهد.

13. قفسه هایی با رنگ تیره انتخاب کنید

دیواری که با قفسه تیره رنگ کتاب ها پوشانده شده، در نگاه اول به شدت تأثیرگذار خواهد بود. قفسه هایی با رنگ قهوه ای تیره یا مشکی برترین مکان برای نمایش آثار هنری ارزشمند نیز هستند. می توانید در این قفسه ها کتاب ها، آثار هنری و ظروف دست ساز و قدیمی را بچینید. یک نردبان کتابخانه هم در کنار قفسه ها بگذارید. رنگ این نردبان باید با رنگ زمینه و قفسه ها هماهنگ باشد.

14. رنگ سفید را با طرح های چوبی ترکیب کنید

طرح های چوبی گرم در کنار رنگ سفید ترکیبی دنج و راحت به وجود می آورند. در این طراحی رؤیایی برای دکوراسیون اتاق نشیمن، سقف چوبی یا طرح چوب است و دیوارها، مبلمان و حتی پرده ها هم به رنگ سفید انتخاب می شوند. برای بیشتر کردن احساس گرمای چوب در این اتاق می توانید مبلمانی با پایه های چوبی و یک میز جلومبلی از جنس چوب هم انتخاب کنید. به این ترتیب، طرح چوبی سقف تکمیل می گردد.

15. رنگ های مکمل را با یکدیگر ترکیب کنید

رنگ های متضاد در چرخه رنگ ها به زیبایی با یکدیگر هماهنگ می شوند. به عنوان مثال، می توانید رنگ های زرد یا خردل را در کنار رنگ های آبی روشن و تیره به کار ببرید. قدرت ترکیب رنگ های متضاد در این فضای چشم گیر هر مهمانی را جذب دکوراسیون اتاق نشیمن شما خواهد نمود.

16. سایه های گرم رنگ سفید را وارد اتاق کنید

رنگ سفید همواره به اتاق نشیمن فضایی جاودانه می بخشد اما استفاده از این رنگ را به رنگ سفید اصلی محدود نکنید. سفید سایه های رنگی بسیاری دارد که می توانید از آن ها در دکوراسیون اتاق نشیمن استفاده کنید. سایه های گرم سفید و کرمی را در اتاق نشیمن ترکیب کنید تا مجذوب نمایندهیت دکوراسیون آن دوچندان گردد.

17. از جلوه سنگ های بزرگ طبیعی استفاده کنید

شومینه می تواند دکوراسیون اتاق نشیمن را صمیمی تر نشان دهد اما برای تزیین این اتاق به شومینه اکتفا نکنید. دیوارهای اطراف شومینه را با سنگ های بزرگ طبیعی تزیین کنید. داخل شومینه را هم با هیزم های بزرگ تزیینی پر کنید. حالا تلویزیون را روی دیوار شومینه نصب کنید تا به نقطه کانونی اتاق تبدیل گردد. در دو طرف شومینه هم قفسه های دیواری سفیدرنگی تعبیه کنید. این قفسه ها می توانند جایی برای قرار دادن اشیای تزیینی باشند.

18. سبک مدرن و وینتیج را ترکیب کنید

بعضی از کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی برای تزیین اتاق ها سبک های کلاسیک و مدرن را با یکدیگر ترکیب می نمایند. قفسه های کتاب در چارچوب قوسی شکل در کنار مبلمان عثمانی بزرگ به اتاق نشیمن شما جلوه شیک و مدرن می بخشد. یک لوستر برنجی گرد در کنار وسایل دکوری سرامیکی هم به این اتاق جلوه ای قدیمی می دهد.

19. دیوار دو رنگ را امتحان کنید

به جای محدود کردن رنگ اتاق نشیمن به یک رنگ، رنگ های متضاد را امتحان کنید. برای بلندتر نشان دادن سقف ها می توانید رنگ هایی مانند کرمی روشن در بالا و آبی تیره تر در پایین را با یکدیگر ترکیب کنید.

20. یک میز جلومبلی دارای محفظه یا کشو انتخاب کنید

برای مجذوب نماینده تر و در عین حال کاربردی تر کردن اتاق نشیمن می توانید مبلمان کاربردی انتخاب کنید. به طور مثال، یک میز جلومبلی بزرگ و مربعی می تواند به شما فضای لازم برای نگهداری وسایل مختلف را بدهد. کتاب ها و مجلات یا وسایلی که اغلب در اتاق نشیمن به آن ها احتیاج دارید را در این میز جا بدهید تا هم اتاق نشیمن زیباتر گردد و هم از فضای این اتاق به برترین شکل ممکن استفاده گردد.

21. اطراف تلویزیون قفسه دیواری نصب کنید

تلویزیون یکی از نقاط کانونی مهم در هر اتاق نشیمنی است. یکی از برترین راه هایی که برای تزیین اطراف تلویزیون دارید، نصب قفسه های دیواری است. قفسه های چوبی با رنگ های روشن به اتاق گرما می بخشد. لوسترهای طلایی رنگ روی سقف هم می تواند به نورپردازی اتاق جلوه ای زیبا ببخشد.

22. کاناپه ای به رنگ صورتی انتخاب کنید

اگر رنگ مبلمان و وسایل اتاق شما خنثی است، کاناپه را هم به رنگ خنثی انتخاب نکنید. یک کاناپه با رنگ شاد مثل صورتی می تواند دکوراسیون این اتاق را دگرگون کند. دیوارها را هم با رنگ های تیره مانند مشکی رنگ آمیزی کنید تا خلاقیت و ذوق خود برای تزیین اتاق را به نمایش دربیاورید.

23. نشیمن های پشت پنجره ای بسازید

صندلی ها و مبلمان اتاق را با طرح های نشیمن پشت پنجره تزیین کنید. می توانید هر چند وقت یک بار با یک فنجان قهوه گرم یا کتابی در دست روی این صندلی ها بنشینید و از تماشای چشم انداز بیرون لذت ببرید.

24. از مبلمان چرمی استفاده کنید

با قرار دادن چند صندلی چرمی راحت به اتاق نشیمن فضایی دلنشین ببخشید. این صندلی ها در کنار کاناپه هم فضای نشستن در اتاق را بیشتر می نمایند و هم به دکوراسیون اتاق شما طرحی هنری می دهد.

25. رنگ های تیره را به کار ببرید

با استفاده از رنگ های تیره برای مبلمان، دیوارها و دکوراسیون اتاق نشیمن در این اتاق یک فضای صمیمی و گرم ایجاد کنید. رنگ مبلمان و دیوارها را با یکدیگر هماهنگ کنید و برای ایجاد عمق بیشتر در این فضا فرش یا کفپوش ها را به رنگ های روشن و خنثی انتخاب کنید.

26. از مبل های سکشنال یا چندبخشی استفاده کنید

در اتاق نشیمن با مبلمان سکشنال راحتی حرف اول را می زند. داشتن مبل های چندبخشی در یک اتاق نشیمن به معنای داشتن فضایی شیک و جادار است. مبل های چندبخشی در مقایسه با مبلمان عادی گران تر هستند اما اگر خانواده ای بزرگ دارید برترین گزینه برای اتاق نشیمن شما همین مبل های سکشنال است.

27. قفسه های توکار شیک بسازید

در یک اتاق نشیمن با طراحی مدرن به جای میز تلویزیون بزرگ از یک قفسه توکار استفاده می گردد. در این اتاق، به جای اینکه تلویزیون روی میز قرار بگیرد، روی دیوار نصب می گردد. برای نگهداری وسایل تزیینی هم یک قفسه توکار در کنار تلویزیون قرار می گیرد. به این ترتیب، هم فضای مناسب برای نمایش آثار تزیینی وجود دارد و هم دکوراسیون اتاق نشیمن شیک تر می گردد.

28. طرح های متضاد را با یکدیگر ترکیب کنید

از دکوراسیون اتاق نشیمن با طرح های متضاد نترسید. برای سرزنده تر کردن فضای این اتاق می توانید طرح های گرافیکی زرد و سبز کاغذ دیواری را با عناصری مانند کمد دیواری با طرح حصیری، صندلی هایی با روکش گل دار و لوستری با طرحی خاص ترکیب کنید. در نهایت، اتاق نشیمن شما به یک اثر هنری تمام عیار تبدیل خواهد شد.

29. سقف را به صورت راه راه رنگ آمیزی کنید

برای نشان دادن دیوار پنجم اتاق می توانید آن را به صورت راه راه رنگ آمیزی کنید. کاغذ دیواری با طرح راه راه هم بری این کار مناسب است. کوسن ها را هم با طرح های راه راه انتخاب کنید تا در کنار طرح سقف مجذوب نماینده تر به نظر برسند.

30. از طرح های منحنی استفاده کنید

چیدمان اتاق نشیمن با مبلمان، صندلی و میزهایی دارای طرح های منحنی یکی از ترندهایی است که در سال 2024 هم مثل سال گذشته هوادار دارند. برای تکمیل این طرح های منحنی بشقاب های گرد کوچکی را روی دیوار نصب کنید. در نهایت، اتاق نشیمنی با دکوراسیون کاملا متفاوت خواهید داشت.

کلام آخر

دکوراسیون اتاق نشیمن به دلنشین تر شدن این اتاق یاری می نماید. در این مقاله، 30 طرح برای دکوراسیون این اتاق را خواندید. شما می توانید از این طرح ها الهام بگیرید و اتاق نشیمن را به سبک خودتان بچینید.

منبع: GoodHouseKeeping

منبع: دیجیکالا مگ

به "30 ایده برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 ایده برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید