نگران حریم خصوصی هستید؟ با مرورگرهای امن آشنا شوید

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، ما عادت نموده ایم از مرورگرهای رایج و یکسانی استفاده کنیم. استفاده از ماکروسافت اج که وابسته به ویندوز است و یا سفاری برای مشتریان اپل؛ کاربران کروم هم غالباً تلفن یا لپ تاپ گوگل دارند. خیلی های دیگر هم مرورگر گوگل را دانلود و استفاده می نمایند.

نگران حریم خصوصی هستید؟ با مرورگرهای امن آشنا شوید

اما می توان مرورگرهای بهتر و امن تری را هم امتحان کرد برای مثال مرورگرهای کمتر شناخته شده ای مانند داک داک گو (DuckDuckGo) یا بریو (Brave)، در سه سال گذشته ظاهر شده است. آنچه در خصوص این مرورگرها برجسته است این است که آن ها ردیابیِ داده های جمع آوری شده حاصل از جست وجوی ما را به حداقل می رسانند و در این مورد خیلی بهتر از بیشتر مرورگرهای اصلی، به ویژه کروم عمل می نمایند. در حالی که بعضی از مرورگرها مانند سفاری و فایرفاکس فوکوس پیشگیری از ردیابی را در خود دارند، شرکت های کوچک تر بر حفاظت از حریم خصوصی بیشتر تمرکز نموده اند.

در حریم خصوصی دیجیتال تغییراتی جدی رخ داده است. صنعت تبلیغات آنلاین در آستانه توقف استفاده از کوکی های وب است که در ردگیری جست وجوها خیلی به کار می آیند. گوگل که مرورگر کروم آن محبوب ترین در دنیا است، در کوشش است تا روشی تازه برای تبلیغات بدون کوکی به ما ارائه دهد. مرورگرهای خصوصی عموماً از فناوری های وب استفاده می نمایند که برای مدتی طولانی فعالیت می نمایند. آن ها به چیزی به نام حالت خصوصی، که به اسم حالت ناشناس هم شناخته می گردد، تکیه می نمایند. در این حالت سابقه وب سایت هایی را که بازدید نموده اید ثبت نمی نماید. اگر نمی خواهید افرادی که دسترسی فیزیکی به دستگاه شما دارند از جستجوی شما آگاه شوند این گزینه مطمئنی است.

در این زمینه بخوانید:

با این روش گذرواژه خود را امن کنید

6 اقدام ضروری قبل از دور انداختن تلفن همراه

حالت خصوصی چیست؟

حالت خصوصی در مرورگرها از مسدود نماینده های ردیاب استفاده می نمایند که اغلب می توانند به اسم افزونه مرورگر اضافه شوند. مسدودنماینده ها به فهرستی از ردیاب های شناخته شده بستگی دارند که اطلاعات مربوط به هویت شما را دریافت می نمایند. هر زمان که یک وب سایت را باز می کنید، نرم افزار آن ردیاب ها را شناسایی نموده و ردیابی شما را مسدود می نماید. مرورگرهای متمرکز بر حریم خصوصی معمولاً حالت خصوصی را به طور پیش فرض روشن می نمایند یا هنگام خروج از مرورگر، به طور اتوماتیک سابقه مرور را پاک می نمایند. مرورگرها بعلاوه از پیشگیری از ردیابی استفاده می نمایند که به آن ها امکان می دهد تا با استفاده از روش هایی که خرابی وب سایت را به حداقل می رساند، ردیاب ها را مسدود نمایند.

اما مرورگرهای خصوصی مانع از این نمی شوند که ارائه دهنده اینترنت شما هک از سابقۀ جستجوی شما بی اطلاع گردد. برای مثال وای فای هیک هتل هنوز هم قادر است که سابقۀ جستجوی شما را داشته باشد برای پیشگیری از این مسئله باید به یک شبکۀ خصوصی مجازی متصل شوید تا اطلاعات مرور شما محافظت گردد.

رقابت مرورگرها

فایرفاکس فوکوس، داک داک گو و بریو تقریباً یکی هستند اما با تفاوت هایی مهم. فایرفاکس فوکوس فقط برای دستگاه های تلفن همراه مانند آیفون و تلفن های هوشمند اندروید قابل دسترسی است، گزینه حذف دارد. آدرس وب را می زنید و پس از انتها مرور، نماد سطل زباله را می زنید تا سابقه پاک گردد. خروج از برنامه به طور اتوماتیک تاریخ را پاک می نماید. هنگامی که یک وب سایت را باز می کنید، مرورگر برای مشخص اینکه بداند کدام را باید مسدود کند به پایگاه داده ردیاب ها متکی است. مرورگر داک داک گو، که فقط برای دستگاه های تلفن همراه در دسترس است، بیشتر شبیه یک مرورگر سنتی است. به این معنی که می توانید سایت های مورد علاقه خود را نشانه گذاری نموده و چندین برگه مرورگر را باز کنید.

هنگامی که از نوار جست وجو استفاده می کنید، مرورگر نتایج موتور جستجوی داک داک گو را باز می گرداند، که به گفته سازندگانش بیشتر بر حریم خصوصی متمرکز است زیرا تبلیغات این مرورگر رفتار آنلاین افراد را ردیابی نمی نماید. داک داک گو بعلاوه از بارگیری ردیاب های تبلیغاتی جلوگیری می نماید. پس از انتها مرور، می توانید نماد شعله را در پایین بزنید تا سابقه پاک گردد.

بریو هم بیشتر شبیه به یک مرورگر وب سنتی است همراه با فناوری ضد ردیابی و ویژگی هایی مانند نشانک ها و برگه ها. بریو بعلاوه نسبت به مسدود کردن ردیاب ها چنان تهاجمی عمل می نماید که تقریباً همواره تبلیغات را به طور کامل مسدود می نماید در حالی که سایر مرورگرهای خصوصی کمتر تبلیغات را مسدود می نمایند.

منبع: The New York Times

منبع: ایرنا زندگی

به "نگران حریم خصوصی هستید؟ با مرورگرهای امن آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگران حریم خصوصی هستید؟ با مرورگرهای امن آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید