مقایسه سرعت لود بازی ها روی ایکس باکس سری ایکس و وان ایکس

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، این روزها مایکروسافت و گروه بازاریابی اش به خوبی کار خود را انجام داده و هیجان زیادی را برای بازیکنان و به ویژه طرفداران ایکس باکس ایجاد کرده اند. اقدام اخیر مایکروسافت که ایکس باکس سری ایکس را در اختیار بعضی از رسانه های معروف این صنعت قرار داده، حرکتی دیگر در این راستا بوده است؛ حرکتی که در جریان آن از جزییاتی بیش تری همچون قابلیت پشتیبانی بازی های نسل قبل و همین طور سرعت لود بازی ها آگاه شده ایم.

مقایسه سرعت لود بازی ها روی ایکس باکس سری ایکس و وان ایکس

معمولاً در نسل های گذشته شاهد این قضیه بوده ایم که شرکت ها، کنسول های خود را چند هفته نزدیک به عرضه ، برای رسانه های معروف می فرستند تا رسانه های گوناگون آن را بررسی کنند و جنبه های مختلف فنی آن را برای مخاطب آشکار سازند. از آنجایی که در دوران خاصی به سر می بریم و بسیاری از برنامه های شرکت ها دچار دگرگونی شده، این بار مایکروسافت روال همیشگی را کمی عوض کرده و اکنون که بیش از یک ماه تا عرضه کنسول باقی مانده، ایکس باکس سری ایکس را برای تعدادی از رسانه های مطرح ارسال کرده است. البته، ارسال زودهنگام کنسول طبیعتاً باعث شده تا رسانه ها نتوانند بازی های زمان عرضه کنسول را بررسی و تست کنند اما ایکس باکس سری ایکس ویژگی هایی دارد که بتواند در حال حاضر هم برای رسانه ها بسیار جذاب باشد؛ ویژگی هایی که رسانه ها را از هم اکنون تحت تأثیر قرار داده است.

یکی از ویژگی های کنسول های نسل بعد و ایکس باکس سری ایکس/ سری اس، پشتیبانی از بازی های نسل قبل است. در واقع، در حال حاضر رسانه ها فقط توانسته اند بازی های نسل قبل را روی کنسول اجرا کنند که البته نتیجه این امر از دید آن ها فوق العاده بوده است. کنسول نسل بعدی مایکروسافت می تواند بازی های تمام کنسول های قبلی مایکروسافت را اجرا کند و همین مورد فهرست بازی های پشتیبانی شده در این حالت را در کنسول ایکس باکس سری ایکس بسیار بالا برده است. این قضیه در کنار گیم پس و دسترسی راحت تر به بعضی از این بازی ها در قالب این سرویس، ارزش قابلیت پشتیبانی از بازی های نسل قبل را برای کنسول مایکروسافت بیش تر کرده است. همچنین کنسول نسل بعدی مایکروسافت می تواند بدون هیچ بهینه سازی یا به روزرسانی خاصی، بسیاری از بازی های نسل قبل را در شرایط بهتری به تصویر بکشد؛ برای مثال، در نمونه هایی نرخ فریم بالاتر و پایدارتر بوده است. در بعضی از نمونه ها، اگر بازی در نسخه کنسول وان ایکس دارای نرخ فریم 30 (به صورت آنلاک) بوده، در سری ایکس نرخ فریم تا 60 فریم در ثانیه به صورت ثابت (یا با کاهش بسیار کم) ارتقا یافته است. مایکروسافت وعده داده برای تعدادی بازی خاص هم نرخ فریم و بهینه بودن عملکرد بازی، دو برابر خواهد شد که می تواند تأثیر زیادی روی آن بگذارد.

بازیسرعت لود روی Xbox One Xسرعت لود روی Xbox Series X
Call of Duty: Warzone21 ثانیه16 ثانیه
Red Dead Redemption 21 دقیقه و 35 ثانیه52 ثانیه
The Outer Worlds27 ثانیه6 ثانیه
The Evil Within 243 ثانیه33 ثانیه
Sea of Thieves1 دقیقه و 21 ثانیه20 ثانیه
Warframe1 دقیقه و 31 ثانیه25 ثانیه
Asassins Creed: Odyssey1 دقیقه و 7 ثانیه30 ثانیه
No Mans Sky2 دقیقه و 13 ثانیه1 دقیقه و 27 ثانیه
Destiny 21 دقیقه و 52 ثانیه47 ثانیه

بااین حال، یکی از مواردی که با توجه به SSD کنسول های نسل بعد انتظارش را داشتیم، افزایش سرعت لود بازی ها و برنامه های مختلف بوده است. نتیجه تست زمان بارگذاری بازی های نسل قبل در این حالت بسیار کاهش یافته و عملکرد خوبی را داشته است. این در حالی است که این بازی های تست شده، بر اساس SSD کنسول های نسل بعدی ساخته نشده و این عملکرد بدون به روزرسانی های منتشرشده توسط سازندگان بوده است. این یعنی در صورت انتشار بهینه سازی های اختصاصی برای بازی ها، احتمالاً سرعت لود بازی ها افزایش بیش تری خواهد داشت.

طبق تست های انجام شده سایت گیم اسپات، زمان لود بازی فاینال فانتزی 15 در کنسول نسل هشتمی ایکس باکس وان ایکس حدود 1 دقیقه و 11 ثانیه بوده است. این در حالی است که زمان لود بازی فاینال فانتزی در کنسول ایکس باکس سری ایکس/ اس بدون انتشار به روزرسانی خاصی حدود 13 یا 14 ثانیه بوده است. همچنین زمان بارگذاری برای بازی رد دد ردمپشن 2 در کنسول ایکس باکس وان 2 دقیقه و 8 ثانیه بوده اما به دلیل SSD کنسول نسل بعدی مایکروسافت، در ایکس باکس سری ایکس این رقم به 38 ثانیه کاهش پیدا کرده است که تفاوت بسیار زیاد آن را نشان می دهد. از نمونه های دیگر می توان به بازی کنترل استودیو رمدی اشاره کرد که زمان بارگذاری آن در ایکس باکس وان ایکس 58 ثانیه و در تست اخیر در کنسول سری ایکس فقط 10 ثانیه بوده است. همچنین مدت زمان بارگذاری بازی The Outer Worlds استودیو آبسیدین در کنسول نسل بعدی ایکس باکس 11 ثانیه بوده، درحالی که بارگذاری همین بازی در نسل قبل به مدت 43 ثانیه طول کشیده است.

همان طور که نمونه ها را خواندید، سرعت لود بازی ها بسیار بالاتر رفته و زمان آن ها کاهش یافته است. این در حالی است که این آثار بدون هیچ بهینه سازی برای SSD کنسول ساخته شده اند و این یعنی در بازی های تماماً نسل بعدی احتمالاً عملکرد بسیار بهتری را هم مشاهده خواهیم کرد. همچنین مشتاقیم که در آینده نتیجه این آزمایش را برای پلی استیشن 5 هم ببینیم چراکه SSD آن کنسول بسیار سریع تر از رقیب خود طراحی شده است.

علاوه بر این، به واسطه SSD قابلیت جدید Quick Resume هم برای کنسول های نسل بعدی در دسترس خواهد بود. این قابلیت فوق العاده به شما اجازه می دهد که چند بازی را به صورت هم زمان اجرا کرده و بدون از دست رفتن سیوهایتان بین آن ها تعویض کنید. طبق آزمایش سایت یوروگیمر، زمان بارگزاری این قابلیت در بازی هایی که آن ها بررسی کرده اند حدود 12 تا 20 ثانیه بوده است. البته، بوروگیمر اشاره می کند که این زمان احتمالا برای بازی ها مختلف می تواند تغییر کند و کمی کمتر یا بیش تر شود. حتی در این قابلیت هم سرعت لود بازی ها بالا است.

در نهایت، سرعت روشن شدن کنسول و بالا آمدن سیستم عامل آن هم افزایش قابل توجهی داشته است و زمان لود شدن آن کاهش پیدا کرده است. طبق تست های انجام شده، فاصله زمانی فشار دادن دکمه روشن کردن کنسول تا نمایش رابط کاربری ایکس باکس سری ایکس، حدود 20 ثانیه بوده است. این زمان برای کنسول ایکس باکس وان ایکس بیش از یک دقیقه طول می کشیده است. البته این حالت برای کنسولی است که کاملاً خاموش باشد و اگر کنسول را در حالت Suspended قرار دهید، این فاصله زمانی حدود 3 یا 4 ثانیه خواهد بود که زمان بسیار کوتاهی است.

اکنون مایکروسافت کنسول سری ایکس را برای رسانه های مطرح فرستاده و نتایج عملکرد کنسول از سوی رسانه ها مثبت و بسیارخوب بوده است. حال همه نگاه ها به سوی سونی است و همه مشتاق هستند که آن ها پلی استیشن 5 را در چه زمانی برای رسانه ها ارسال می کنند. البته این احتمال وجود دارد که سونی قصد داشته باشد فرایند نسل های قبل را دنبال کند و کنسول را نزدیک زمان عرضه به رسانه ها بفرستد تا آن ها بتوانند بازی های تازه و نسل بعدی را هم آزمایش کنند. کنسول نسل نهمی ایکس باکس سری ایکس/ اس در تاریخ 20 آبان 1399 (10 نوامبر 2020) عرضه خواهد شد. کنسول ایکس باکس سری ایکس با قیمت 500 دلار و ایکس باکس سری اس با قیمت 300 دلار منتشر خواهند شد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "مقایسه سرعت لود بازی ها روی ایکس باکس سری ایکس و وان ایکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه سرعت لود بازی ها روی ایکس باکس سری ایکس و وان ایکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید