فعالیت ها روی دیوار ورودی شرقی کاخ گلستان حساسیت برانگیز شدند

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، فعالیت ها روی دیوار ورودی شرقی کاخ گلستان حساسیت برانگیز شدند.

فعالیت ها روی دیوار ورودی شرقی کاخ گلستان حساسیت برانگیز شدند

چرا در کاخ گلستان گردوخاک شد؟

انتشار فیلمی از کارگری که با دستگاه فرز سنگ درحال پاکساری آجرهای قاجاری کاخ گلستان است و حجم گرد و خاکی که برپا نموده، نقدهایی را متوجه شیوه بازسازی این بنای تاریخی کرد. جبار آوج، معاون فنی کاخ گلستان اما می گوید که اطلاعات پخش شده با اصل قضیه فاصله دارد. او شرح می دهد: غروب شنبه نزدیک به ساعت یک ربع مانده به 7 همکاران ما مشغول پاکسازی جداره بودند که شخصی فیلمی تهیه کرد. البته ما ممنونیم که این فیلم را منتشر کردند، چون حساسیت مردم به میراث فرهنگی بقدری زیاد شده که به کوچکترین اتفاق در آثار تاریخی واکنش نشان می دهند. ولی در آن فیلم گفته شده با ابزار و دستگاه فرز پاکسازی جداره انجام می گردد، درحالیکه از سمباده استفاده می گردد.

او با حضور در ورودی باب عالی کاخ گلستان، شیوه بازسازی و احیای این سردر را شرح می دهد: جداره های تاریخی روش بازسازی و حساسیت ویژه ای دارند. روش های متداول پاکسازی برای جداره آجری، خشک یا تر است که بسته به شرایط بنا و بازسازیگر انتخاب می گردد. جداره این ورودی در 30 - 40 سال اخیر به هیچ وجه پاکسازی نشده بود و انباشتی از دوده، چربی، گرد و خاک و فضله کبوتر روی آن وجود داشت. برای پاکسازی این آلودگی استفاده از روش تر مناسب نیست، چون آب باعث می گردد بخشی از این آلودگی به آجر نفوذ کند و آن را به عمق ببرد و آلودگی را مضاعف می نماید؛ بنابراین مصلحت دانستیم از روش خشک استفاده کنیم. هرچند در روش های تر از واترجت استفاده می گردد که کار فوق العاده اشتباهی است. از روش سنتی آجرساب نیز میتوان استفاده کرد، ولی در این سطح از آلودگی پاسخگو نبود و فقط باعث انتقال آلودگی به عمق می شد.

آوج درحالیکه این شرحات را به صورت زنده در صفحه مجازی کاخ گلستان ارائه می دهد، اضافه می نماید: شیوه های مختلفی در روش های خشک برای پاکسازی وجود دارد، مثل بی کربنات. اما استفاده از این شیوه با توجه به موقیعت جغرافیایی ورودی شرقی کاخ گلستان، ازدحام جمعیت در آن محدوده، وجود کسبه و اجناس امکان پذیر نبود. تنها راه استفاده از سمباده نرم بود. به هیچ وجه از صفحه فرز به آن شکل که گفته شد، استفاده نشده، بلکه سمباده نرم روی دستگاه فرز نصب شده است تا سرعت کار بیشتر گردد.

معاون فنی کاخ گلستان می گوید: تمام مراحل احیا، بازسازی و بازسازی ورودی باب عالی کارشناسی شده و با کمترین یا بدون آسیب اتفاق می افتد و بهترین روش استفاده می گردد. 30 - 40 سال این ورودی بسته بود و مردم عادی تا به حال نتوانسته اند از این بخش کاخ گلستان استفاده نمایند. ما برای اینکه حرکت و اتفاق جدیدی در این مجموعه رخ دهد کوشش می کنیم تا این ورودی به زودی تجهیز و آماده گردد و مورد بهره برداری قرار گیرد.

آوج این شرحات را اضافه می نماید که ارگ سلطنتی دوره قاجار دارای چند ورودی بوده است، از جمله سردر باب همایون، عالی قاپو یا تخت مرمر و باب عالی که ورودی مورد نظر در مجاورت خیابان ناصرخسرو واقع شده و براساس تصمیم ها و برنامه ریزی ها با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیریت مجموعه جهانی کاخ گلستان برای بازسازی و احیای این ورودی اقدام شده است. دلیل آن نیز ارتباط نزدیک سردر باب عالی با محله عودلاجان، خیابان ناصرخسرو و بازار بوده که ارتباط نزدیکتری بین مردم و این مجموعه برقرار می نماید، چون دسترسی به این کاخ از ورودی میدان ارگ به لحاط بافت جغرافیایی آن محدوده معمولا با فیلترهایی همراه است. بنابراین مدیریت مجموعه با همراهی وزارت تصمیم گرفت این ورودی را بازسازی و تجهیز کند تا مردم در سال آینده از این سردر به کاخ گلستان وارد شوند.

به گفته او، جداره بیرونی این ورودی مربوط به دوره قاجار است، اما در دوره پهلوی بازسازی و بندکشی شده است و در طبقه دوم آن تالار آینه قرار گرفته است که یکی از زیباترین فضاهای کاخ گلستان است و به تازگی آینه کاری، گچبری و بازسازی شده و آماده استفاده است.

او به اقداماتی که برای احیای این ورودی درحال انجام است، اشاره می نماید و می گوید: در سالهای گذشته ورودی باب عالی یا بدون استفاده بوده یا کاربری دیگری داشته است که تغییر کاربری آن به اقداماتی احتیاج داشت، از جمله تعویض پرده مقابل ایوان. پرده تاریخی نیست و به دو سه سال پیش مربوط می گردد که معمولا بر اثر باد و باران از بین می رود و باید هر چندسال یک بار تعویض گردد. جداره های آجری و شیرسرهای چوبی نیز باید پاکسازی گردد و از موادی باید استفاده گردد که از آنها محافظت کند و اقدامات بازسازیی دیگر برای مهیا و آماده سازی این ورودی انجام گردد.

آوج بازگشایی این ورودی را تحولی در 30 - 40 سال اخیر این مجموعه می داند و امیدوار است بازدیدنمایندگان ورود به کاخ گلستان از این سردر را در سال آینده تجربه نمایند.

وعده بازگشایی ورودی باب عالی از سال 89 مطرح شده است. آن موقع مسعود شریفی ، مدیر وقت مجموعه جهانی گلستان بیان کرد که تفاهم نامه ای با شهرداری منطقه 12 تهران امضا نموده اند که پس از 50 سال ورودی شرقی کاخ به روی مردم باز گردد. گشایش این ورودی به تعویق می افتد، چون شهرداری به تعهداتش عمل نمی نماید. این وعده تابستان سال جاری، پس از گذشت یک دهه، بار دیگر تکرار می گردد و دوباره پیش نویس همکاری با شهرداری منطقه 12 نوشته می گردد. آفرین امامی؛ مدیر کنونی این مجموعه در اوایل تابستان 99 ابراز امیدواری می نماید که این ورودی تا شهریور همین سال جاری باز گردد و در نیمه دوم سال هم رفت و آمدها انجام گردد که البته باز هم زمان باز شدن ورودی شرقی به تعویق می افتد.

شهرداری منطقه 12 تهران در جریان تفاهم نامه دوم قول داده بود برای گشایش این ورودی، ضایعات بصری در خیابان ناصرخسرو روی بنای باب عالی را در مکاتبه با شرکت برق ایران آنالیز و حذف کند و نازیبایی ها از بین برود و تغییراتی که ضروری است در جلوخان میدان باب عالی و روبه روی کوچه مروی انجام گردد، اتفاق بیفتد که این وعده ها هنوز و کامل عملی نشده است.

منبع: همگردی

به "فعالیت ها روی دیوار ورودی شرقی کاخ گلستان حساسیت برانگیز شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت ها روی دیوار ورودی شرقی کاخ گلستان حساسیت برانگیز شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید