فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، نظرسنجی پلاتس نشان داد اوپک و متحدانش در اوت نفت بیشتری فراوری کردند و بزرگترین افزایش فراوری مربوط به عربستان سعودی، روسیه و امارات متحده عربی بود.

فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، یافته های نظرسنجی پلاتس نشان داد اوپک در اوت 24.37 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کرد که چهار درصد نسبت به ژوئیه افزایش داشت و 9 فراورینماینده متحد این گروه شامل روسیه 12.67 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کردند که شش درصد افزایش ماهانه داشت.

حجم بالاتر فراوری نفت اوپک پلاس غیرمنتظره نبود زیرا این گروه که از اول ماه مه کاهش فراوری به میزان 9.7 میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشت، قرار بود از اوت محدودیت عرضه خود را کمتر نموده و به 7.7 میلیون بشکه در روز برساند. طبق محاسبات پلاتس، نرخ پایبندی اوپک پلاس به کاهش فراوری در اوت 97 درصد بود.

اما افزایش فراوری این گروه در شرایطی روی داده که به نظر می رسد احیای سریع تقاضای جهانی برای نفت در بحبوحه نگرانیها نسبت به شیوع موج دوم بیماری کووید 19 متوقف شده است. نفت برنت که طی هفته های گذشته در محدود 45 دلار قرار داشت، در روزهای اخیر کاهش چشمگیری پیدا نموده و به پایین 40 دلار در هر بشکه نزول نموده است.

بسیاری از اعضای خاورمیانه ای اوپک پلاس اعلام کردند برای فراوری برق در ایام گرم تابستان به فراوری نفت بیشتری احتیاج دارند و صادراتشان به بازارهای خارجی رشد قابل ملاحظه ای نخواهد داشت.

به عنوان مثال فراوری عربستان سعودی بر مبنای ماهانه 500 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 8.95 میلیون بشکه در روز رسید که همچنان پایین سهمیه فراوری این کشور بود و عمده فراوری اضافی به مصرف داخلی رسید.

روسیه که بزرگترین عضو غیراوپک این گروه است، 9.09 میلیون بشکه در روز فراوری کرد که 10 هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه فراوری این کشور بود.

امارات متحده عربی که معمولا پایبندی بالایی به پیمان کاهش فراوری نشان داده است، فراوریش را به 2.74 میلیون بشکه در روز افزایش داد. شرکت نفتی دولتی ادنوک اعلام نموده که فروش نفت در اکتبر را 30 درصد کاهش می دهد تا مازاد فراوری را جبران کند.

سایر کشورهایی که پیش از این بالاتر از سهمیه شان نفت فراوری نموده بودند قرار بود کاهش فراوری بیشتری انجام دهند تا مازاد فراوریشان را جبران نمایند. با این همه نظرسنجی پلاتس نشان داد بسیاری از این کشورها پیروز نشدند کاهش فراوری مازادی که برای اوت وعده داده بودند را به طور کامل به انجام برسانند.

عراق که همیشه بالاتر از سهمیه خود نفت فراوری نموده است، در اوت 3.75 میلیون بشکه در روز فراوری داشت که پایینتر از سهمیه فراوری 3.80 میلیون بشکه در روز این کشور بود اما با در نظر دریافت کاهش فراوری جبرانی همچنان بالا بود. نیجریه 1.57 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کرد در حالی که سهمیه این کشور 1.50 میلیون بشکه در روز بود.

بر اساس گزارش پلاتس، نشست کمیته نظارتی مشترک اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه 17 سپتامبر به صورت آنلاین برگزار می گردد و به تلاشهای کشورها در عمل به سهمیه فراوریشان متمرکز خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری نفت اوپک پلاس افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید