بحران آب تهدید جدی برای پاوه

به گزارش وبلاگ مایکروتاچ، مدیر امور آب و فاضلاب پاوه گفت : شرایط منابع تامین آب هم در شهر هم در روستا های شهرستان به حد یک سوم آبدهی خود رسیده است.

بحران آب تهدید جدی برای پاوه

به گزارش خبرنگار ، سالم مرادی مدیر امور آب و فاضلاب پاوه گفت : امسال در مقایسه با پارسال حدود 270 میلی متر کاهش بارندگی داشتیم.

او گفت : پاوه منطقه ای کوهستانی است که معمولا طی سال های گذشته بارش ها بیشتر به صورت برف بوده که به تدریج به داخل زمین نفوذ و روی تأمین منابع آب تاثیر بسزایی می گذاشت، اما حالا با توجه به گرمایش زمین و تغییری که روی بارش گذاشته در زمان کوتاهی بارش زیادی داریم که سرازیر و از دسترس خارج می گردد.

مدیر امور آب و فاضلاب پاوه اضافه نمود: با وجود این عوامل شرایط منابع تامین آب هم در شهر هم در روستا های شهرستان به حد یک سوم آبدهی خود رسیده است.

او اضافه نمود: شرایط شهر ها و روستا ها را به چهار گروه تقسیم نموده ایم، یک دسته را در قالب گروهی قرار داده ایم که تنش آبی کمی دارند و می توان با مدیریت معمولی مدیریت شوند.

مرادی ادامه داد: تعدادی شهر و روستا را در گروهی قرار داده ایم که با نوبت بندی فشرده می توان شرایط را مدیریت کرد و شهر ها و روستا هایی که حتما باید با تانکر آبرسانی گردد را در گروم سوم تعریف نموده ایم که در این خصوص تانکر هایی هم شناسایی شده اند.

او در شرح گروه چهارم، گفت: این گروه شامل شهر ها و روستا هایی است که باید حتما یک سری فعالیت ها برای آن ها انجام گردد یعنی منبع تامینی برای آن ها تعریف گردد تا آبرسانی صورت گیرد.

مرادی نقش مردم در بحران کم آبی را اساسی دانست و از مردم خواست به علت شرایط متفاوت تأمین آب نسبت به پارسال مصرف را مدیریت و نسبت به مصرف آب احساس مسئولیت داشته باشند .

فرماندار گیلانغرب گفت: 11 میلیارد ریال اعتبار برای حوزه آب و فاضلاب این شهرستان به منظور مدیریت منابع آبی و بهسازی مجتمع های آبرسانی اختصاص یافت.

کوروش محمودیان اضافه نمود: با توجه به کمبود بارندگی و کاهش ذخایر آب سد های شهرستان، اجرای برنامه جلوگیری از کشت گیاهان و محصولات پرآب و جایگزینی محصولاتی که نیازمند آب کمی هستند، در دستور کار قرار گرفته است.

او اضافه نمود: کشت برنج در اراضی این شهرستان ممنوع است و کشت تابستانه در اراضی زیر پوشش شبکه های پایاب سد های سراب و مخزنی در دشت گیلان هم محدود خواهد بود.

فرماندار گیلانغرب بر لزوم نصب کنتور های هوشمند بر روی چاه های کشاورزی و صنعتی و قطع انشعابات غیرمجاز و برخورد با متخلفانی که از دو منبع آبی به صورت همزمان استفاده می نمایند، تاکید نمود.

محمودیان گفت: با توجه به کاهش مقدار بارندگی ها، در حال حاضر ظرفیت ذخایر آب سه سد سراب، زاگرس و مخزنی این شهرستان از مجموع 87 میلیون متر مکعب به 49 میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

او ادامه داد: سد مخزنی و دایک سراب هم اکنون حدود 2 میلیون متر مکعب ذخیره آب دارند که این موضوع ضرورت مدیریت منابع آب را بیش از پیش ایجاب می نماید.

فرماندار کنگاور گفت: با توجه به مقدار مصرف بالای آب و بحران کم آبی، مهمترین راه مقابله با این مشکل اصلاح الگوی مصرف است.

فرزاد الماسی گفت: کمبود بارش ها در امسال، در پی آن پدیده خشکسالی و آتش سورزی در سطح منابع طبیعی و اراضی ملی را خواهیم داشت.

او ادامه داد: عبور از این بحران ها نیازمند به کارگیری همه تجهیزات و مشارکت دستگاه های اجرایی و خدماتی شهرستان خواهد بود.

او با بیان اینکه هشدار کم آبی دیگر شعار نیست، اضافه نمود: آنچه تهدید نماینده امنیت آبی جامعه ماست، این است که منابع آب های سطحی و زیرزمینی در شهرستان بسیار پایین آمده بطوری که دشت علی آباد با کاهش 47 درصدی منابع آب زیرزمینی روبه رو شده است.

او اضافه نمود: تامین منابع آب و جلوگیری از هدر رفت آن وظیفه دولت و اصلاح الگوی مصرف هم وظیفه مردم و فعالان این حوزه است.

الماسی گفت: بدون شک مدیریت مصرف و مشارکت مردم در مصرف بهینه آب به اسم راه حلی تاثیرگذار و غیرقابل انکار، ما را بر آن وا می دارد که همانند سال های گذشته، در حفظ آب این گنجینه و امانت آیندگان، یاری و تعامل بیش از پیش ِشما مردم نجیب و شریف شهرستان کنگاور را بطلبیم.

فرماندار کنگاور با اشاره به اینکه برای گذر از بحران کم آبی باید به یاری شرکت آبفا برویم، گفت: نصب کنتور های هوشمند چاه های آب، جلوگیری از کشت های دوم پرآب، جلوگیری از کشت برنج و اطلاع رسانی شرایط کم آبی در جهت تنویرافکار عمومی در فضای مجازی از دیگر راه حل های مقابله با کم آبی است .

د

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بحران آب تهدید جدی برای پاوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران آب تهدید جدی برای پاوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید